Město ke kroku sáhlo po dohodě se společností nextbike Czech Republic, která službu sdílených kol provozuje. „K preferovaným způsobům pohybu po městě patří momentálně kromě chůze nebo jízda na kole, proto zavádíme po dohodě s provozovatelem možnost zapůjčení sdíleného kola zdarma až na dobu třiceti minut,“ uvedla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

„Reagujeme tak na aktuální situaci a rádi bychom občanům alespoň trochu ulehčili v této nesnadné době. Bikesharing má sloužit prioritně jako služba pro nutnou přepravu do práce, obchodu nebo lékárny. Prosíme všechny, aby kola využívali právě k těmto účelům a ne k projížďkám,“ doplnila.

Náklady uhradí stejným dílem město Ostrava a společnost nextbike. Třicetiminutová výpůjčka zdarma bude v Ostravě platit zatím od 18. března do 18. dubna. V patnácti městských obvodech je k dispozici 900 kol umístěných v 280 stanicích. Je možné je také rezervovat.

„Servisní tým sdílená kola systematicky dezinfikuje, řídítka, sedlo i zámek. I přesto ale doporučujeme, aby všichni, kteří si půjčí kolo, použili vlastní rukavice. Věřím, že patnáct minut zdarma navíc pomůže lidem v této době s lepší dostupností například na cestě do práce nebo z práce,“ uvedl za společnost nextbike Lukáš Luňák.

Sdílené kolo se dá půjčit prostřednictvím mobilní aplikace. Bikesharing mohou využít ale i ti, kteří nemají staženou aplikaci ve svém chytrém telefonu, případně nemají připojení k internetu. Umožňuje to systém Interactive Voice Response.

Tento telefonický robot funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Zájemce o půjčení kola pouze zavolá na infolinku 581 652 047, zvolí si, kde si chce kolo půjčit, naťuká na displeji svého telefonu číslo kola a robot ho na dálku odemkne. Volat je ale nutné z čísla, na kterém má majitel telefonu založený a ověřený účet u provozovatele systému.

Online reportáž