Jak v nich lidé nakupují v současnosti, jsme zjišťovali nejen v Ostravě, ale i jinde na severovýchodě republiky.

Jiří Stáňa z Ostravy podniká v tomto oboru šestnáct let. Je velkoobchodník, oděvy dováží z britských ostrovů. „Prodává se to dobře. Zatímco zpočátku se lidé takzvaně prohrabovali haldami zboží, v současnosti už jdou hodně po kvalitě,“ vysvětlil Stáňa. Podle něj jsou největším lákadlem pro zákazníky kvalitní značkové a moderní věci. „Takové značkové zboží pak samozřejmě není lacinější než třeba nabídka oděvů ve stáncích asijských stánkařů. Nejvíce nakupují ženy, hodně berou oblečení i pro děti. Na druhé straně ale rozhodně neplatí, že v second handech nakupují jen lidé, kteří mají hlouběji do kapsy,“ dodal Stáňa.

Marcela Linhartová provozuje se svým manželem second hand Garáž v Krmelíně, menší obci nedaleko Ostravy. Otevřeno má odpoledne, second hand není její hlavní činností. „Máme to jen jako přivýdělek. Někdy přijde více lidí, jindy se neobjeví nikdo. Na uživení by to tady nebylo. Nejvíce se prodává sezonní oblečení, máme tu i proutěné zboží. Občas přijdou i lidé, kteří kolem nás jen projíždějí. Výhodou je to, že máme second hand ve vlastních prostorách, takže neplatíme žádný nájem,“ dodala Linhartová.

Další majitelka second handu na Frýdecko-Místecku musela nedávno přerušit své podnikání kvůli blížícím se mateřským povinnostem. „Měla jsem obchod asi šest nebo sedm roků a rozhodně jsem si nemohla stěžovat na nezájem. Lidí chodilo dost. Hodně nakupovali hlavně oblečení pro děti, častými zákaznicemi byly i ženy. Myslím, že i v budoucnu budou lidé v takových druzích obchodů nakupovat. Hlavně u oblečení pro děti je to výhodné. Zatím ještě nevím, kdy se do oboru vrátím. Řekla bych ale, že ta poptávka tady bude ještě dost dlouho,“ dodala žena z menšího města na severovýchodě republiky, která si přála zůstat v anonymitě.