„Tratíme hodně! V polovině prosince se sice zasněžovalo, abychom připravili svah, ale nic z toho nezbylo, tady se ještě nelyžovalo,“ stýskala si Gabriela Dziadková se Severky v Dolní Lomné. O víkendu odtud sice avizovali, že „Mrazík se vrátil“ dokonce s přírodním sněhem, ovšem stále ho není na dostatečné pokrytí sjezdovek, natož jízdy.

„A do toho jsme museli zastavit provoz lanovky z důvodu výpadku elektrické energie a silného větru,“ prohlásila Dziadková v pondělí 15. ledna. Hned nicméně přidala optimističtější zprávu: Od úterka 16. předpokládají, že obnoví zasněžování. Teploty se začaly držet v noci na minus třech až minus pěti stupních a sněhu tady zůstalo mezi pěti až desíti centimetry.

Kempaland v nedalekém Bukovci od 4. ledna zavřel svou velkou sjezdovku, malou a dětské lano nechával pro klientelu do 6. a od 7. do odvolání pozastavil provoz. „Věříme, že se počasí umoudří,“ doufali v řečeném středisku. Ski Armáda v Dolní Lomné na stejné straně Beskyd také hlásila dočasně mimo provoz; což platilo i pro dětský pás a občerstvení Apreski.

Kdyby nebyl školní kruzy, tak to zabalíme

„Kdyby nebyly školní kurzy, tak to asi zabalíme …“ nechal se slyšet Jaroslav Vrzgula ze Ski Bílá. Největší areál v opačné části Beskyd udržel ještě tak tak v provozu sjezdovku u lanovky i svah s kotvou za hotelem (kde se ale lyžuje jen od spodní poloviny). Jak jednatel Vrzgula uvedl, na konci týdne by mělo začít sněžit a mrznout, pak budou tratě „léčit“ dosněžováním.

„My spustíme sněžná děla asi ve čtvrtek. Doufám, že na víkend se to konečně rozjede,“ prohlásil Kemal Rušitovič ze Ski Parku Gruň. Kde se lyžovalo naposledy na Silvestra, od té doby si zde „šlapou“ lyžařské výcviky. Dosavadní teplé období bez sněhu označil ředitel areálu za nejdelší, co pamatuje. Podotkl však, že ještě není konec zimy a ztráty tudíž počítat nechtěl.

Místo beskydských sjezdovek milovníci zimních radovánek využili tu na dohled od Ostravy – ve Skalka Family Parku. „Jsme možná i jediní, kteří udržují svah v provozu. Nevím, kde se tu široko daleko jinde lyžuje,“ řekla ředitelka Barbora Kalíšková. Pravda, přírodě se v daném případě „pomohlo“ technologií Snow-Factory, umožňující zasněžování do plus dvaceti stupňů.

V praxi to, jak Kalíšková vysvětlovala, vypadá tak, že po zavíračce v noci se rolbou rozváží vyrobený sníh na sjezdovku. Stejně s ním však jsou schopni pokrýt jen její přibližně tři čtvrtiny, shora zůstala holá. „Máme ji v provozu pro veřejnost každý den od devíti ráno až do čtyř hodin odpoledne. Funguje rovněž menší svah pro děti,“ zakončovala ředitelka ze Skalky.