Jde o smlouvu na zařízení (trubkové svazky) pro Balakovskou jadernou elektrárnu. Hodnota zakázky činí zhruba 55 milionů korun (2,2 milionu eur) a je to už sedmý kontrakt svého druhu od chvíle, kdy česká strojírenská skupina podepsala memorandum o spolupráci s ruskou skupinou Rosatom.

Předchozí smlouva na dodávku speciálních výměníků určených pro systém regenerace páry pro nový blok Rostovské jaderné elektrárny za více než sedm milionů eur byla přitom podepsána před necelými dvěma týdny.

Na ruském trhu se Vítkovice neangažují jen v energetice. V současné době skupina dodává technologii pro hutě, válcovny, průmyslové pece, ocelové láhve, mlecí koule, CNG technologie a řadu dalších produktů. „V těchto dnech jsme například uzavřeli i kontrakt na dodávku metalurgických komponentů za tři čtvrtě milionu eur," upřesnil předseda představenstva a generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík.

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group podepsala memorandum startující velký projekt spolupráce s ruskou skupinou Rosatom, která úspěšně staví řadu jaderných bloků v Ruské federaci i dalších zemích, loni v říjnu. Memorandum má v budoucnu Vítkovicím zajistit uzavření smluv na dodávky zařízení pro jaderné elektrárny budované skupinou Rosatom, transfer špičkových technologií z ruské strany a také spolupráci při přípravě budoucích smluv v rámci výběrového řízení na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín.

Šéf Vítkovic při včerejší tiskové konferenci také ocenil, že na letošním veletrhu v Brně mají bohaté zastoupení firmy z Indie a zúčastní se jej i indický ministr průmyslu. Možnosti spolupráce s indickými firmami by podle Jana Světlíka mohly být pro strojírenské Vítkovice určitě zajímavé.

k tématu: Strojírenské Vítkovice také uzavřely dohodu o spolupráci s pákistánskou společností a budou se podílet na dodávkách zařízení pro ocelárnu v Pákistánu. „Celkový objem kontraktu je zhruba čtvrt miliardy eur. Předpokládaný podpis finálního kontraktu a zahájení projekčních prací jsou naplánovány na letošní říjen, případně listopad," dodala mediální zástupkyně strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.