Ukazuje to jednoduché srovnání cen letenek z Ostravy a Katovic do bulharského Burgasu či na Krétu do Heraklionu. Zatímco letenka se Smartwings z mošnovského letiště na Krétu vyjde na 8 154 Kč, polský státní dopravce LOT nabízí přímý let z Katovic do Heraklionu za 1 194 Kč. Podobné rozdíly jsou i u Burgasu, kam kromě LOT z Katovic létá ještě Wizz Air.

Integrované bezpečnostní centrum. Moderní budova IBC je v samém centru Ostravy, nedaleko Stodolní ulice. Srdcem IBC je dispečerský sál, v budově je i výjezdové místo záchranné služby
Ostrava má středoevropský unikát. Centrum pomáhá k rychlejší záchraně životů

Smartwings, které ve své kampani Neberte nám křídla bojovaly za státní pomoc, přitom opakovaně argumentovaly, že v případě jejich konce by přišly o lety i regionální letiště. Teď se ukazuje, že o lety úplně nepřijdou, ale individuální cestovatelé si budou muset výrazně připlatit nebo letět z jiného letiště: v případě Ostravy z Katovic, v případě Brna z Vídně. Dopravce na dotazy k cenotvorbě letů z Ostravy nereagoval.

Dlouhodobý problém s ceníkem

Podle obchodního ředitele Letiště Ostrava Stanislava Bujnovského je ceník Smartwings dlouhodobý problém, který se jim snaží roky vymluvit. „Jde v podstatě o charterové lety, 90 procent kapacity je zaplněno klienty cestovek. Vyprodávají zbytkovou kapacitu za ceny, které pro nás nejsou úplně pochopitelné,“ řekl Bujnovský. Pro individuální cestovatele je tak ostravské letiště v podstatě zapovězeno a volí odlety z Katovic, kde je výrazně větší konkurence.

V Ostravě jako první poletí ve středu Smartwings do Heraklionu, od 2. července pak začíná linka Ryanairu do Londýna.

Ilustrační foto
Zemětřesení ve Smartwings: propustit mohou stovky lidí, 29 pilotů už má výpověď