Ještě v den referenda prodávali ve směnárně v centru Ostravy libru za 35,98 koruny. První den prázdnin už v této směnárně zákazníci libru nakupovali za 33,12 koruny.

Podle směnárnice lidé reagovali na Brexit různě. „Někteří se rozhodli britské měny rychle zbavit, další pak spíše spekulovali a vsadili na to, že libra po poklesu opět poroste. A začali naopak libry nakupovat," dodala.

Libra je podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ve srovnání se stavem před Brexitem vůči koruně slabší o sedm procent. „Finanční trh už mírně korigoval paniku z minulého pátku. Lze ale očekávat, že devizové kurzy zůstanou nestálé i v dalších měsících. Minimálně do té doby, než se vyjasní situace zda vůbec a kdy Velká Británie požádá o vystoupení a jaký bude postoj EU. Z pohledu vývoje kurzů tak zlevnila především dovolená a nákupy v librách," sdělil hlavní ekonom České spořitelny.

Euro ve vztahu ke koruně zůstalo prakticky na stejné úrovni (1. července se ve směnárnách prodávalo zhruba za 27,70 koruny), americký dolar se dal pak pořídit za 25,10 koruny, tedy zhruba stejně jako minulou sobotu.

„Ze středoevropských měn nejvíce oslabil polský zlotý, a to více než o 3,5 procenta. Polská ekonomika prostřednictvím zahraničního obchodu i z titulu množství polských zaměstnanců ve Velké Británii byla nejvíce citlivá na výsledek referenda," vysvětlil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. Zlotý včera lidé v ostravských směnárnách nakupovali za 6,32 koruny.

Dovolenou v Chorvatsku Brexit neprodraží

Směnárníci zároveň poznali, že začala doba dovolených. Kromě eura lidé hojně nakupovali v posledních dnech zejména chorvatskou kunu. Za tu včera lidé platili zhruba 3,80 koruny. Oslabení české měny k dolaru podle hlavního ekonoma Komerční banky ve výsledku nedosáhlo ani půl procenta. „Stejně stabilní byl i kurz chorvatské kuny vůči euru a potažmo tedy i vůči české koruně. Dovolenou v Chorvatsku tak Brexit nijak neprodražil," dodal Jan Vejmělek.

Podle něj není ani důvod, aby se kurz koruny vůči euru v dalších týdnech a měsících nějak zásadně odchýlil od současných úrovní, pravděpodobné je naopak nepatrné posílení zpět do blízkosti úrovně kurzového závazku 27 korun za euro.