Jaké kroky připravuje vláda na pomoc Moravskoslezskému kraji?

V řadě oblastí jsou to kroky, které by měly pomoci nejen Moravskoslezskému kraji, ale celé České republice. Důležitým krokem je dočerpání peněz z Evropské unie. I tady v regionu jsou projekty, kterých se to týká. To znamená zajistit, aby nám nejrůznější audity, dlouhé lhůty na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a další byrokratické problémy neznemožnily použít peníze z Evropské unie na podporu rozvoje regionu. Řešíme otázku prodloužení útlumu na Dole Paskov. Vláda schválila příslušnou smlouvu, teď už je to na jednáních mezi ministrem průmyslu a OKD, aby byla finálně podepsána.

Připravuje vláda i další kroky?

Chceme zrychlit výstavbu. Snažíme se proto zvýšit výkupní ceny za pozemky. Chceme novelizovat zákon na zadávání veřejných zakázek. To samozřejmě může pomoci nejen moravskoslezském regionu. Intenzivní pozornost a péči věnujeme každému většímu investorovi, který projeví zájem přinést pracovní místa i tady do Moravskoslezského kraje. Při mé návštěvě kraje jsem zavítal i do průmyslové zóny Nové Pole v Karviné, kde se stávající investoři cítí ohroženi kvůli potenciálnímu pokračování těžby v Dole Karviná v rámci OKD. Myslím si, že tuto věc je potřeba rychle a citlivě řešit tak, abychom o investice nepřišli.

Podařilo se už získat nějakého nového investora pro Moravskoslezský kraj?

Stále probíhají jednání. Teď nechci předčasně nic zveřejňovat, ale jsem průběžně informován ze strany Czech Investu, který se podařilo oživit, a ministra průmyslu a obchodu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jednal v Číně. Té nabízíme možnost investic právě v Moravskoslezském kraji. Během letošního roku tam zamíří i ministr průmyslu Jan Mládek. Jednou z nabídek, které poveze, je průmyslová zóna v Mošnově. I já jsem o tom už opakovaně s velvyslankyní Číny a dalšími čínskými představiteli, kteří v minulých měsících navštívili Českou republiku, hovořil.

Jak dopadla jednání s Amazonem?

Moravskoslezský kraj jsme Amazonu nabízeli v souvislosti s pochybnostmi, které byly v Brně. Bohužel jsme ale neuspěli, protože zájem Amazonu je skutečně investovat spíše v jižní části republiky. I tak se snažíme využít každou příležitost. Já pevně věřím, že v horizontu několika měsíců už budou vidět konkrétní výsledky.

Pro vstup nového investora je klíčová také infrastruktura, kterou z dopravních tepen v kraji vidíte jako stěžejní?

Jsem velmi rád, že po problémech, které tady byly v minulosti, pokračuje, a konec konců jsem to také viděl, když jsem byl na návštěvě Opavy, výstavba rychlostní komunikace mezi Ostravou a Opavou. To je projekt, který by měl být bez problémů úspěšně dotažený do konce. Poprosil jsem hejtmana Miroslava Nováka, aby mi poslal svůj pohled na připravenost jednotlivých dopravních staveb tady v Moravskoslezském kraji. Zdá se, že je tady celá řada připravených staveb, které váznou pouze na otázce financování. V jiných částech republiky máme úplně opačný problém.

Máte nějaké řešení?

Byl bych rád, kdybychom peníze z rozpočtů v příštích letech dostali tam, kde můžeme skutečně začít něco reálně stavět, což by mohl být i případ Moravskoslezského kraje. Přirozeně jednáme také o zlepšení propojení se Slovenskem. To je ona synergie, která se týká investic Hyundai. Jde o to, aby i ze slovenské strany byla dostavěna příslušná rychlostní komunikace směrem k hranicím Moravskoslezského kraje a napojila se na rychlostní komunikaci, která vede jablunkovským průsmykem.

Blíží se komunální volby, myslíte si, že ČSSD může uškodit kauza Dědic?

Myslím si, že tady platí, že sociální demokracie má v Ostravě a v moravskoslezském regionu dlouhodobě výraznou odpovědnost za vedení radnic, vedení měst a vedení kraje. Pevně věřím, že všechna tato podezření budou důsledně vyšetřena, a pokud se ukáže, že někdo pochybil a dopustil se trestné činnosti, že tato věc bude dotažena i v podobě příslušného soudního rozhodnutí. Sociální demokracie má zájem na tom, aby nepřišla o dobrou pověst.

Pokud jde o kauzu pana Dědice, popravdě řečeno, já jsem to jméno poprvé slyšel až v souvislosti s medializací jeho trestního stíhání. Nemyslím si, že by měl na fungování sociální demokracie nějaký velký nebo zásadní vliv, protože to už bych se s ním za ta minulá léta musel potkat. Popravdě řečeno, já si toho člověka nevybavuji. Doufám tedy, že sociální demokracie se s těmito problémy bude schopna vypořádat. Pokud někdo porušil zákon, musí být potrestán, a pevně věřím, že to nezkomplikuje naši situaci před komunálními volbami.