Informaci přinesl server ČeskéNoviny.cz. Ten uvedl, že to vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku.

„Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Zdůvodnila to tím, že má peněžité závazky po splatnosti ve výši několika desítek milionů korun, nemá peníze na zálohy na nákup surovin ani na mzdy zaměstnanců,“ uvedl už zmíněný server.

Firma má provozy v Ostravě, její sídlo je ale v Praze. Zaměstnancům Vítkovických strojíren nepřišla už lednová mzda a ani výplata za únor. V minulém týdnu firma dala více než 550 pracovníkům výpovědi. Drtivá část z nich na to zareagovala tím, že sami oznámili okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy.

Jak vysvětlil předseda základní organizace Odborového svazu Kovo Lubomír Mišun, podle zákoníku práce se tito zaměstnanci mohou hlásit na úřadu práce nebo nastoupit u nového zaměstnavatele.

„Mají nárok na kompenzaci mzdových nákladů od úřadu práce. A to v délce tří měsíců se dvěma měsíci náhradní mzdy,“ upřesnil odborář s tím, že při takovém postupu zaměstnanci mají šanci rychleji se dostat k vyplacení peněz od úřadu práce.

Věřitelé, jak také informovaly ČeskéNoviny.cz, mají dva měsíce na to, aby u soudu přihlásili své pohledávky. Zatím tak učinily jen dvě firmy, které přihlásily pohledávky v řádech desítek tisíc korun. Insolvenčním správcem soud určil Lukáše Vlašaného.

Vítkovické strojírny byly dříve součástí společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta patřila v minulosti do skupiny Vítkovice Machinery Group. VPE skončily loni v srpnu v insolvenci a insolvenční správce firmu prodal za 7,4 milionu korun společnosti Taxton Property.