Krajský soud v Ostravě totiž schválil reorganizační plán společnosti VHM. „Měsíce čekání pro nás nebyly snadné, stále bojujeme o důvěru trhu. Udělali jsme ale všechno pro to, abychom soud přesvědčili, že reorganizaci zvládneme,“ uvedl generální ředitel Daniel Kurucz. Firma, která je v úpadku od loňského března, má okolo 900 zaměstnanců. Po vážných potížích, které vedly k insolvenci, podnik obnovil výrobu v dubnu, když do firmy vstoupila společnost Jaroslava Strnada. Strategický investor vložil do firmy peníze a zajistil jí financování.

Drtivá většina věřitelů, a to včetně bank, schválila reorganizační plán VHM už 21. listopadu 2018 na věřitelské schůzi. Kvůli výhradám KB musel ale celý reorganizační proces zhodnotit soud, což trvalo do dnešního dne.

Reorganizační plán především počítá se zachováním chodu výroby VHM a snížením nákladů na ni. Na výrobu jsou zajištěny peníze formou půjčky ve výši 76,5 milionu korun od investora, tedy od společnosti SPV VTK Jaroslava Strnada. Další peníze přicházejí díky takzvanému tollingu. Tedy systémem, kdy jiná společnost – v tomto případě Vítkovice Machinery Trade - poskytuje peníze na výrobu a na oplátku získává výrobky VHM. Díky tomu má mít VHM k dispozici 1, 3 miliardy korun. Vlastníkem tollingové firmy, přesněji jejím jediným společníkem, je rovněž firma SPV VTK.

„Chceme dál posílit obchod a na druhou stranu snižovat výrobní náklady. Mimo jiné bychom chtěli získat mnohem více zakázek od tradičních zákazníků, jako je SMS Group nebo Siemens, ale tak Voith, MAN Diesel nebo Rolls Royce. V průběhu roku bychom také rádi dohodli první objednávky ze Spojených států,“ doplnil generální ředitel VHM Kurucz k reorganizaci firmy.

Vedle běžící výroby VHM počítá s restrukturalizací pohledávek. Věřitelé jsou rozděleni do 13 skupiny a pro každou skupinu je navržen postup, jak získá zpět část svých pohledávek. Nejpodstatnější je kapitalizace pohledávek. To znamená, že někteří věřitelé odpustí VHM část dluhu a zbytek vymění za nové akcie firmy. Ty původní, které patřily společnosti Vítkovice a.s., zaniknou. Nové akcie získá především strategický investor v podobě SPV VTK. Menší část akcií připadne výměnou za odpuštění pohledávky také společnosti E-Invest. Za nejmenší část akcií vymění pohledávky i společnost Vítkovice.

(au, int)