I navzdory koronaviru další baterie úspěšně přibývají. Čím více se během půlroční sběrové kampaně vybere baterií, tím více dají organizátoři soutěže (nezisková společnost ECOBAT a Krajský úřad Moravskoslezského kraje) na charitativní nebo obecně prospěšní projekty v kraji. Za každý kilogram se přispěje 10 korun.

Zapojená města, která mohou rozhodovat o tom, který projekt bude podpořen, jsou Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Fulnek, Havířov, Horní Benešov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Příbor, Rýmařov, Třinec, Vítkov a Vrbno pod Pradědem.

V prvním půlroce zaznamenala vítkovická porodnice nebývalý babyboom.
V porodnici vítkovické nemocnice zažívají nebývalý babyboom

V Baterkománii vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Výsledný finanční příspěvek až do výše 100 tisíc korun bude rozdělen mezi tři projekty, které nominovaly tři ve sběru nejúspěšnější úřady. O konečném pořadí však nerozhoduje absolutní množství, ale přepočet vybraných baterií na jednoho zaměstnance úřadu. Šanci díky tomu mají i menší úřady.

„Mohu prozradit, že dva měsíce před koncem soutěže jsou výsledky těsné. Rozhodovat bude, jak aktivní ve sběru budou města v průběhu letních prázdnin,“ říká Eva Gallatová ze společnosti ECOBAT.

Vybrané soutěžní projekty jsou typově velmi pestré, od projektů v oblasti životního prostředí, oživování veřejných prostranství, sociální služby, až po pomoc lidem s handicapem.

Včela medonosná
V Zoo Ostrava se s nutným zpožděním uskuteční Den pro včely

Projekt má také upozornit na důležitost recyklace nefunkčních a vyhozených baterií. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. Díky recyklaci se získává materiál také na druhotné suroviny pro další výrobu.

Stánek se zeleninou na Kuřím rynku (Jiráskovo náměstí) v Ostravě.
Domácí meruňky i cukety. U Šmehlíkových na Kuřím rynku nakupuje „celá“ Ostrava