I navzdory koronaviru další baterie úspěšně přibývají. Čím více se během půlroční sběrové kampaně vybere baterií, tím více dají organizátoři soutěže (nezisková společnost ECOBAT a Krajský úřad Moravskoslezského kraje) na charitativní nebo obecně prospěšní projekty v kraji. Za každý kilogram se přispěje 10 korun.

Zapojená města, která mohou rozhodovat o tom, který projekt bude podpořen, jsou Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Fulnek, Havířov, Horní Benešov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Příbor, Rýmařov, Třinec, Vítkov a Vrbno pod Pradědem.

V Baterkománii vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Výsledný finanční příspěvek až do výše 100 tisíc korun bude rozdělen mezi tři projekty, které nominovaly tři ve sběru nejúspěšnější úřady. O konečném pořadí však nerozhoduje absolutní množství, ale přepočet vybraných baterií na jednoho zaměstnance úřadu. Šanci díky tomu mají i menší úřady.

„Mohu prozradit, že dva měsíce před koncem soutěže jsou výsledky těsné. Rozhodovat bude, jak aktivní ve sběru budou města v průběhu letních prázdnin,“ říká Eva Gallatová ze společnosti ECOBAT.

Vybrané soutěžní projekty jsou typově velmi pestré, od projektů v oblasti životního prostředí, oživování veřejných prostranství, sociální služby, až po pomoc lidem s handicapem.

Projekt má také upozornit na důležitost recyklace nefunkčních a vyhozených baterií. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. Díky recyklaci se získává materiál také na druhotné suroviny pro další výrobu.