V České televizi to ve středu řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Uvedl, že stát bude řešit výhradně dopady propouštění, kterým jsou ohroženy tisíce lidí hlavně z Karvinska.

Pracovní skupina, na které se v polovině ledna dohodli ministři s akcionáři společnosti New World Resources a zástupci OKD, vůbec nevznikne.

Postoj vlády Mládek zdůvodnil neseriózností zástupců společnosti OKD, kteří dosud nesdělili, jaké mají záměry.

„Generální ředitel OKD pan Ekmark před dvěma týdny na zasedání zastupitelstva Karviné, kde řekl, že bude propouštět horníky. Tak jsem se ho na to dotázal a bylo mi sděleno, že to byly jenom takové úvahy. Je to krajně neseriózní přístup, protože žertovat s tím, že propustím, nebo nepropustím tisíce lidí, se nemá," řekl Mládek. Padá zřejmě i nabídka státu, že odkoupí za korunu Důl Frenštát v Beskydech. Firma na ni ostatně nereagovala.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský věc odmítl komentovat.

Generální ředitel OKD 9. února v Karviné řekl, že firma v rámci restrukturalizace do 3 let propustí pět až šest tisíc lidí a zavře tři doly. Překvapil tím nejen zastupitele, vládu, ale i hornické odboráře.

„Mě ta informace pana ministra Mládka ani nepřekvapila. Ani my oficiálně nevíme, co se chystá, neznáme výhled firmy na letošní rok. Chystáme ale určité kroky," naznačil v telefonátu pro Deník předseda hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Odboráři zaslali vedení OKD otevřený dopis, v němž požadují předložení podnikatelského záměru, pravdivé informace o všech plánovaných záměrech a změnách ve společnosti a ve spolupráci s odbory zpracování a vyhlášení zavedení „sociálního programu".

„Trváme a budeme trvat na zachování pracovních míst pro kmenové zaměstnance a vyzýváme vás, abyste v prvé řadě řešili snižování stavu zaměstnanců ukončením činnosti dodavatelských organizací," stojí v dopise, který odbory redakci poskytly.

Své požadavky, například přeložení strategie fungování OKD minimálně na 2 až 3 následující roky, sepsali odboráři do dopisu, který odešel na adresu sídla mateřské společnosti NWR do Amsterdamu.

Karvinský primátor Tomáš Hanzel na vládním postoji kvituje to, že vláda chce pomoct těm lidem, kteří v OKD pracují, ne soukromé firmě. „A to chceme i my, cíl máme stejný: postupný a řízený útlum, minimální sociální otřesy a problémy, a především nabídka nové práce – rekvalifikace, nové příležitosti. Vždycky jsou na prvním místě naši lidé, ne soukromá firma nebo její vlastníci," řekl Deníku Hanzel.

Aktuální postoj vlády naopak zaskočil vládního zmocněnce pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiřího Ciencialu. „Zatím nevím přesně, co si mám za prohlášením pana ministra představit. Pravděpodobně jde o nějakou taktiku, kterou ale neznám. Já stále zastávám názor, že situace v OKD je řešitelná a mělo by se společně hledat a zajistit takové řešení, které bude mít co nejmenší negativní dopad na region," řekl Deníku Cienciala.

Jakým způsobem bude dál fungovat OKD, jehož zaměstnanci se bojí, že se blíží situace, kdy nedostanou výplaty, by mohly naznačit hospodářské výsledky mateřské společnosti NWR za loňský rok. Měly by být zveřejněny 24. února.