Dnes je situace zcela opačná stovky kvalifikovaných učitelů se ocitly na pracovních úřadech. Práci hledají i několik let.

„Sehnat dneska místo ve školství a na dobu neurčitou je nemožné. Je to o známostech," říká Taťána Gajdačová z Havířova, učitelka tělocviku a zeměpisu. Před prázdninami jí skončila pracovní smlouva na dobu určitou a dosud marně kontaktuje potenciální zaměstnavatele z bližšího i vzdálenějšího okolí.

„Už v dubnu jsem obeslala základní i střední školy v okresech Karviná, Frýdek-Místek i Ostrava. Dojíždění mi nevadí, nyní jsem jezdila 23 kilometrů do Raškovic," dodává Taťána Gajdačová.

V Moravskoslezském kraji je na pracovních úřadech evidováno na 420 nezaměstnaných s pedagogickou praxí. Dalších šest desítek absolventů pedagogických škol se evidovalo v průběhu července.

Smlouva jen na deset měsíců

Pro některé je pracák jen východiskem na dva měsíce, protože i školy začaly šetřit a učitele si najímají na dobu určitou, tedy deset měsíců. Jiní jsou zde evidovaní již delší dobu.

Třeba Petra Haunerová z Ostravy hledá práci v mateřské škole už déle než rok. „Je to hrozné. Oslovila jsem desítky zaměstnavatelů, hledala jsem i mimo školství," stěžuje si žena, která má navíc vysokoškolskou kvalifikaci pro práci s handicapovanými dětmi v mateřské škole. Má státnice z logopedie a psychopedie.

„Šestnáct let jsem s handicapovanými pracovala, mám tříletou praxi ve speciální školce," vypočítává. Zoufá si nejen nad tím, že dosud nic nesehnala, ale i nad přístupem oslovených zaměstnavatelů. „Většinou ani neodpoví. Nebo napíšou, že jste nepostoupila do dalšího kola. Místo už je zřejmě obsazeno dopředu,"myslí si. Také ona je ochotna za prací dojíždět, zatím však hledá marně.

Vladana Piskořová, vedoucí referátu trhu práce krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě tyto skutečnosti potvrzuje: „ S tím, že se učitelé přes prázdniny evidují na úřadech práce, se setkáváme dlouhodobě," říká. Podle ní se ale ze statistik nedá usoudit, zda tito lidé v září skutečně nastoupí do škol nebo si najdou jiné zaměstnání.

Těm učitelům, kteří mají pochybnosti, zda je legální, aby s nimi ve škole uzavírali opakovaně pracovní smlouvu jen na dobu školního roku radí, aby se obrátili na Oblastní inspektorát práce. „Ten je oprávněný toto kontrolovat," uzavírá.

Perspektivní zaměstnání?Nalákat mladé lidi do školství si klade za cíl snad každá vláda od roku 1989. Došlo sice už k navýšení nástupních platů, ale stále je to zřejmě málo. Ze svého okolí znám několik pedagogů, kteří vykonávají jinou profesi. „Učit? Nikdy." Asi v tomto duchu se shodují. Velká zodpovědnost, plat nesahající ani k průměru a každoroční nejistota, co bude po prázdninách, málokoho dostatečně motivuje. A ve školství jde hlavně o motivaci, pokud si dobře vzpomínám. 

Iva Mušálková