VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeřáb i lokomotiva aneb Těžit v dolech nemohou, ale jinde se ženy uplatňují

Jako horník nepracuje v OKD ani jedna žena. Jeřábnic, dělnic ve válcovně, řidiček pracovních strojů či koksařek ale v podnicích na Ostravsku i v okolí pracuje stále dost.

7.10.2014 1
SDÍLEJ:

Práce v podzemí černouhlené šachty. Ilustrační snímek. Foto: Libor Běčák

Přímo jako horník není na šachtách zaměstnána ani jedna žena. Současný zákoník práce ženám také práci pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení štol zatím pořád ještě zakazuje.

V těžební firmě i tak mají více než sedm set žen jako kmenových zaměstnankyň. „Nejvíce žen u nás pracuje ve správě firmy, kde zastávají kvalifikované pracovní pozice, jako jsou například účetní nebo administrativní podpora. Z jednotlivých provozů pracuje nejvíce žen na závodě úpraven, kde firma zušlechťuje uhlí pro své zákazníky. Zaměstnáno je zde přes dvě stě žen. Více než 120 žen pracuje pro závod servisních služeb, který poskytuje technickou podporu důlním provozům v oblasti servisu, oprav a dalších podpůrných činností," upřesnil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Jeřáb i lokomotiva

Jak dodal, v povrchových provozech ženy působí nejčastěji jako dělnice, skladnice či kvalifikované laborantky.

„Mezi našimi zaměstnankyněmi jsou také obráběčky kovů, operátorky, jeřábnice, strojnice báňských zařízení nebo lokomotivářky," uvedl dále mluvčí těžební společnosti. Vzhledem k tomu, že výkonný ředitel OKD Dale R. Ekmark je Američan, má překladatelku (tlumočnici), která s ním pravidelně fárá do dolů. „Myslím, že zaměstnanci OKD oceňují, že na našich šachtách pracují i ženy. Ty bývají často usměvavější a lépe naladěné než chlapi po fyzicky i psychicky náročné šichtě pod zemí. Proto jim mohou ženy sfárání i vyfárání tímto pozitivním přístupem zpříjemnit. A to přesto, že právě na ženy doma velice často čekají další úkoly při péči o rodinu," poznamenal Marek Síbrt.

V huti ArcelorMittal Ostrava a jejích dceřiných společnostech pracuje z celkového počtu 7,5 tisíce zaměstnanců přibližně třináct procent žen, z toho 28 procent v administrativě a sedm procent v dělnické profesi. Vedoucí pozice zastávají z 15 procent ženy.

„Mezi zajímavými profesemi, které ženy zastávají, se často objevují jeřábnice a skladník, několik žen ale pracuje také v pozici mistra nebo například koksaře. Pro podporu žen ve firmě probíhá také speciální projekt s názvem Gender Diversity. Jeho úkolem je rozvíjet schopnosti žen a zvyšovat jejich šance na uplatnění ve vedení firmy," uvedla mluvčí kunčické huti Barbora Černá.

Kominice?

Provozovatel jednoho z nejznámějších ostravských kominictví Deníku řekl, že za dobu svého působení v oboru se už setkal s několika ženami, které se vyučily kominicemi. „Takže by určitě komín uměly vyčistit, zvládly by i další odborné práce, včetně různých revizí či třeba vložkování komínů. V posledních letech jsem se ale, co si pamatuji, v terénu přímo s kominicí nesetkal," uvedl provozovatel kominictví. Podle dostupných údajů ale v celé ČR několik kominic ve svém oboru pracuje.

Regionální mluvčí Skupiny ČEZ Martin Sobotka Deníku řekl, že přímo v poruchových četách energetiků ženy zaměstnány nejsou. „Jde o velmi těžkou profesi. Pracovníci těchto čet často tahají velmi těžká břemena na velké vzdálenosti. Legislativa ale povoluje ženám nosit patnáct kilo pravidelně a dvacet kilo nárazově. Ženy kromě mnoha dalších profesí ale u nás pracují i přímo v terénu, například osazují elektroměry," dodal Martin Sobotka.

Autor: Břetislav Lapisz

7.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zemětřesení zaznamenané v noci na neděli 10. 12. 2017 na Ostravsku.
AKTUALIZUJEME
3

Lidi vzbudil silný otřes. Zemětřesení mělo epicentrum kousek od Ostravy

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

VIDEO: Požár v Ostravě-Vítkovicích poškodil auto i stroje

Požár v neděli v Ostravě-Vítkovicích poškodil auto a pracovní stroje. Škoda je odhadována na 300 tisíc korun

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Ta platí i pro Moravskoslezský kraj od nedělní 16. hodiny až do úterního poledne.

Vzdělávací projekty Tieto Czech míří i na jedenáctileté školáky

Ostrava − V horizontu patnácti let budou zhruba dvě třetiny dnešních školáků pracovat v profesích, které v současné době neexistují.

OBRAZEM: V Gongu zněly gospely

Dva koncerty zazněly v sobotu od 15 a 18 hodin v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic v rámci pátého ročníku akce nazvané Ostrava zpívá gospel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT