Letos vychází státní svátek Den slovanských věrozvěstů (5. červenec) a Den upálení mistra Jana Husa (6. červenec) na středu a čtvrtek.

A jak hlásí oslovené cestovní kanceláře či provozovatelé slevových serverů, poptávka zákazníků po pobytech v prvním červencovém týdnu je obrovská.

„První týden v červenci určitě patří mezi nejžádanější termíny a ubytovací kapacity se zaplňují velmi rychle. Lidé nejčastěji volí týdenní dovolenou, týká se to až dvou třetin našich klientů. Zároveň jsme ale schopni našim klientům poskytnout naprostou volnost a flexibilitu ve volbě termínu a délky dovolené," odpověděl na dotaz mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Podle něj si vzhledem k široké nabídce lidé stále ještě mohou vybrat i termíny, ve kterých jsou i zmíněné dva svátky. Proti jiným termínům je už ale výběr poměrně omezený.

„Určitě se ale ještě dá letět třeba do Bulharska, Egypta, Turecka, ale i Řecka. Rozhodně platí, že by lidé už s nákupem neměli otálet, protože hotely se plní velmi rychle," dodal mluvčí CK Fischer.

Že o první červencový týden mají klienti mimořádný zájem, potvrdil i majitel Kovotour Plus Jiří Hájek.

„Letos zaznamenáváme zhruba 21procentní nárůst prodeje letních dovolených. Lidé si vybírají nejčastěji týdenní pobyty, zhruba čtvrtina klientů vyráží na delší dovolenou. Těm, kdo by zvažovali jako termín první červencový týden, mohu doporučit letecky Černou Horu, Bulharsko či Řecko," uvedl Jiří Hájek s tím, že tato cestovní kancelář letos zvýšila ubytovací kapacity ve všech svých destinacích.

V období prodloužených víkendů pravidelně rostou i prodeje krátkodobých zájezdů a pobytů, které lidé objednávají na slevových serverech.

„V porovnání s běžnými víkendovými pobyty je ten nárůst více než třetinový. Letos již máme za sebou květnové prodloužené víkendy, nicméně podobně silný růst prodejů očekáváme na začátku července. Dalším silným termínem jsou pak podzimní dny, zrovna letos vychází 28. září na čtvrtek, což v praxi znamená, že spousta lidí si vezme dovolenou v pátek, a tím získají čtyři dny volna, které nejčastěji využijí pro nejrůznější cesty, buď na wellness, poznávací pobyt, nebo jen tak na chatu. Další prodloužený víkend nás pak čeká 17. listopadu, který letos připadá na pátek," sdělil Tomáš Holý ze Slevomatu.

K TÉMATU

Boj o termíny, ve kterých jsou i státní svátky a lidé mohou nějaký ten den dovolené ušetřit, probíhá i na některých pracovištích. „Tyto termíny si kolegové zamlouvají už s velkým předstihem. Každý si snadno spočítá, že ušetří den nebo dva dovolené. Já jsem letos propásla ten červenec. Když jsem šla žádat o dovolenou, byla jsem až čtvrtá. Takže přednost dostaly rychlejší kolegyně. Spočítaly si totiž, že si vyberou tři dny dovolené a mohou vyrazit na osmidenní zájezd," přidala svou zkušenost Kateřina Šmejkalová z Ostravy. Jak dodala, vynahradí si to na konci září. „Ve čtvrtek 28. září je svátek, tak si vezmu v pátek dovolenou a vyrazíme s dětmi na prodloužený víkend," dodala mladá žena z Ostravy.