„Už to začalo. Lidé nakupují hlavně černé uhlí, vybírají si přitom spíše uhlí zostravsko-karvinského revíru. O uhlí polské tolik zájem nemají. Netopí se už tolik ani hnědým uhlím,“ uvedl vedoucí provozu uhelných skladů Stanislav Jurok. Podle něj nyní vychází cena metráku černého uhlí na 380 korun, což je zhruba o dvacetikorunu více než loni.

„Na mírné zdražení mají spíše než samotná cena uhlí vliv další efekty, zvýšená cena nafty a dalších nákladů,“ dodal Jurok. Podle něj je vývoj poptávky po uhlí obdobný jako vpředchozích letech. „V červenci si lidé ještě užívají dovolené, ten druhý prázdninový měsíc už začínají myslet na období, kdy bude třeba začít topit,“ dodal Jurok.

Obdobné zkušenosti mají i vuhelných skladech Paliva Orlová na Karvinsku. „V posledních dnech se poptávka zvyšuje. Černé uhlí prodáváme za 340 až 370 korun za metrák. Lidé nakupují hlavně uhlí zrevíru, polské uhlí berou jen málo. Zatím ještě nevíme, jestli půjde od září cena uhlí nahoru. Pokud by se ale zvyšovala, tak jen velmi mírně,“ uvedla Jaroslava Studihradová zuhelných skladů vOrlové.

Zvýšenou poptávku lidí o topivo na zimu zaznamenal i prodejce uhlí Bohemiacoal. Také vprodejně paliv a sypkých hmot v Horní Suché na Karvinsku mírný nárůst poptávky po uhlí zaznamenali. „Lidé nakupují, ale výraznější nástup poptávky očekáváme až na podzim,“ uvedla pracovnice uhelných skladů vHorní Suché.