Kontaktní pracovnice Eures ČR pro tento trh Lenka Fabíková uvedla, že tento mezinárodní „job fair“ je určen pro všechny domácí zájemce, kteří mají zájem o práci v členských zemích Evropské unie i Evropského hospodářského prostoru. „Jeho součástí jsou také Norsko, Island a Lichtenštejnsko i Švýcarsko.

Trh pořádají Evropské služby zaměstnanosti Eures ve spolupráci s úřady práce v České republice. Druhý ročník mezinárodního trhu pracovních příležitostí navazuje na loňský job fair, který se konal v polovině března na ostravské Černé louce,“ upřesnila Fabíková. Celkem šestatřicet zaměstnavatelů a zástupců agentur práce v jeho průběhu nabídlo přes půl tisícovky pracovních míst v celé Evropské unii.

Burzu navštívily přes dvě tisícovky zájemců o práci. Obdobný zájem předpokládají organizátoři i v letošním roce. „Rozhodně bychom rádi navázali na loňský úspěch a zprostředkovali českým občanům přímý kontakt s evropskými zaměstnavateli,“ dodala poradkyně Eures z Úřadu práce v Ostravě. Zároveň dodala, že podle hrubých odhadů odešly díky loňskému veletrhu pracovat do zahraničí asi dvě stovky lidí.

Podle ní účast na druhém ročníku trhu pracovních příležitostí zatím potvrdili zaměstnavatelé z deseti zemí. Například holandská agentura práce Work Apply bude nabízet práci ve stavebních profesích a v zemědělství, belgická Atoll Interim bude v Ostravě hledat svářeče, údržbáře, soustružníky a všeobecně technické profese, Jobzone z Norska poptává řidiče, tesaře, truhláře a pracovníky na stavbách, rakouští zaměstnavatelé chtějí získat hlavně svářeče a techniky, Orion Locums z Velké Británie zdravotní sestry.

Podle mluvčí ostravského úřadu práce Svatavy Baďurové budou zahraniční zaměstnavatelé v Ostravě poptávat pracovníky také v profesích, o které je značný zájem i na zdejším trhu práce, a domácím firmám se nedaří je získat. Jde zejména o stavební profese, svářeče, soustružníky a také řidiče. Úspěch letošního job fair tak bude podle zkušeností odborníků úřadu práce záviset do značné míry na tom, jak motivující budou mzdové a další podmínky, které zaměstnavatelé nabídnou.