RESTAURACE
S HISTORIÍ

Hospoda získala na ceně, když byla v roce 1788 dostavěna hlavní poštovní a obchodní cesta z Frýdku do Těšína. Na začátku 19. století zde pobývali legendární ruští vojevůdci Suvorov a Kutuzov, který mířil do Slavkova, dějiště bitvy tří císařů. Kolem hostince projížděl ruský car Alexandr I. i rakousko-uherský císař Josef II.

Otevírací dobaPondělí – Čtvrtek 11 - 22 hodin
Pátek a Sobota 11 – 23 hodin
Neděle 12 – 21 hodin

I proto se stává, že do hospody cíleně přicházejí zahraniční návštěvníci se zájmem o historii. Přijeli už Francouzi, Rusové nebo Němci. Ve vstupní hale restaurace visí mramorová deska s portréty legendárních ruských vojevůdců Suvorova a Kutuzova, návštěvníci můžou přespat v maršálském pokoji.

Oba vojevůdci zanechali stopu také v dnešním jídelním lístku. Hosté si můžou objednat pánev Kutuzov a Suvorovovu šavli, která se řadí ke specialitám podniku. Kromě oblíbené svíčkové, na kterou chodí celé rodiny, je v kurzu také boršč nebo guláš. Obě jídla se podávají v kotlíku, což odkazuje na dřívější způsob stravování. Hlavně ženy si oblíbily jídla z pohanky.

Hostinec však v nedávné minulosti zažil i krušné časy. Budova za socialismu dlouhá léta chátrala, až se nakonec v druhé polovině devadesátých let dočkala nového majitele. Ten se pak pustil do rekonstrukce. „Historie mě zajímá, proto jsem si ten barák koupil. Mám to štěstí, že opravuji hrady a zámky," říká Dalibor Frňka, profesí stavař.

V hostinci sálá teplo z krbu, k útulnosti přispívají i klenuté stropy a stylový interiér. Atrakcí je hodinový stroj i dělo umístěné před budovou. Od roku 2012 rodina majitele navazuje na služby penzionu v podkrovních prostorách rozšířením provozu o hostinec v přízemí, který měl dříve jiného provozovatele.

„Barák jsem si pořídil na důchod. Je to takové hobby, povedlo se to, lidé jsou spokojení. Jde vidět, že i v hospodě jich přibývá. Jsme hospoda pro normální lidi," pochvaluje si Dalibor Frňka. Restaurace nabízí u stolů 90 míst. Lidé sem můžou zavítat nejen na večeři, ale i na polední menu, při obědu se hosté nemusejí bát cigaretového kouře.

I večer je větší část hospody nekuřácká. O patro výše se nachází prostorná historická místnost s původními trámovými stropy z roku 1707. Její kapacita je až 100 míst, konají se tam různé soukromé i firemní akce. Penzion v podkrovních prostorách je vybaven replikami dobového nábytku.