Větší poptávku po tomto druhu paliva vyvolaly kotlíkové dotace, které lidé v našem kraji už hojně využili a pořídili si nové automatické kotle na pevná paliva. Pro řadu nových automatických kotlů na pevná paliva je pak většinou nejvhodnějším palivem hnědé uhlí zrnitosti „ořech 2".

To je navíc výrazně lacinější než černé, které je ale zase výhřevnější. Už v loňském roce oslovení zástupci ostravských uhelných skladů odhadovali, že poptávka po hnědém uhlí do automatických kotlů se dokonce zdvojnásobila.

Poptávka po uhlí, kterým se dá topit v automatických kotlích na pevná paliva, je vyšší i letos. V ostravských uhelných skladech Kalman Trade uvedli, že oživení poptávky pozorují zhruba od počátku srpna.

„Lidé nakupují černé uhlí, hnědé uhlí i koks. Ceny se zvýšily proti loňsku minimálně. Problémem ale začíná být to, že producenti hnědého uhlí z Bíliny a Mostu už v určitých obdobích přestávají stačit pokrývat poptávku. V případě hnědého uhlí „ořech 2", které se používá jako palivo do automatických kotlů, se proti loňsku prodej zvýšil zhruba o deset procent," uvedl manažer ostravských uhelných skladů Kalman Trade.

Obdobně v uhelných skladech společnosti JUTO zaznamenávají zvýšení poptávky po hnědém uhlí do automatických kotlů na tuhá paliva.

„Letos přibývá i lidí, kteří místo černého uhlí nakupují koks," dodal pracovník uhelných skladů JUTO.

Podle zástupců některých uhelných skladů je pořád znát, že lidé šetří a nakupují jen tolik uhlí, aby jim to stačilo na zimní sezonu.

„Když je zima mírnější, tak jim uhlí vydrží. Když ne, tak si přijedou dokoupit pár metráků a naloží je do přívěsných vozíků, nebo si třeba naberou jen dva či tři pytle do kufru auta," uvedli v dalších uhelných skladech.

Cena metráku černého uhlí „kostka" se pohybuje v těchto týdnech od 490 do 505 korun, za metrák hnědého uhlí „ořech 2" zaplatí zákazník kolem 280 korun a za metrák koksu zaplatí kolem 600 korun.

Jak se nenechat napálit? V posledních letech neodolají někteří obyvatelé rodinných domků „lákavým" nabídkám na dovoz levného uhlí ze zahraničí. Když až s odstupem času zjistí, že místo objednaných třiceti či čtyřiceti metráků je prodejce o pár metráků ošidil, bývá na nápravu pozdě. Prodejce je pryč a vyhledat jej je skoro nemožné. Rada je podle zástupců uhelných skladů jednoduchá:. „Ať lidé nakupují uhlí u prodejce, se kterým mají dobrou zkušenost," dodala zástupkyně uhelných skladů na Frýdecko-Místecku.