Jsou už v důchodu, a sami na to nestačí anebo tráví v práci více času než doma a na úklid jim zkrátka nezbývá čas. To jsou nejčastější důvody, proč lidé vyhledávají služby firem, které se specializují na úklidy.

„Nabízíme úklidové služby pro firmy i domácnosti. Všechno od mytí oken po hloubkové čištění koberců, ale třeba i nákupy pro seniory," vyjmenovala Karin Smiešková z ostravské úklidové firmy Sylva. Dodává, že jejich klienty jsou jak starší lidé, tak maminky na mateřské dovolené nebo pracovně vytížené rodiny.

„K některým chodíme uklízet pravidelně každý týden," říká s tím, že běžný úklid bytu 2+1 vyjde na čtyři sta korun. „U mytí oken je to dvanáct korun za metr čtvereční, u žehlení si za hodinu práce bereme sto dvacet korun a je jedno, zda žehlíme košile, nebo ložní prádlo," vypočítává Karin Smiešková.

Úklidové služby nabízí v Ostravě i firma Lukáše Eduarda. Co se týká domácností, mají podle něj lidé nejčastěji zájem o mytí oken či hloubkové čištění koberců. „Vyčištění metru čtverečního vyjde na patnáct korun. Pokud je ale koberec malý, tak stejně cena neklesne pod osm set korun. Musíme do částky zahrnout i dopravu," vysvětlil Lukáš Eduard.

close Ilustrační foto zoom_in

Kromě běžných úklidů se firmy setkávají i s poněkud neobvyklými situacemi. „Uklízíme třeba i byty po zemřelých nebo jsme měli třeba úklid v bytě, kde žila stoosmdesátikilová žena a vůbec nevycházela ven," vylíčil Pavel Bartoš z úklidové firmy Safir. Mnohem častěji po firmě ale klienti žádají jarní úklid nebo vyčištění kuchyně.

„Hodně také uklízíme u starších lidí. Děti na ně nemají čas, tak jim zaplatí naše služby třeba jednou za čtvrt roku. U seniorů se hodně soustředíme i na hygienu a dezinfekci bytu," uzavírá Pavel Bartoš.

K TÉMATU: Pracuji nejen pro nóbl rodiny, říká hospodyně

Hospodyně, paní na úklid nebo pomocnice v domácnosti. Říká se jim různě a fakt je, že jejich služeb začíná využívat čím dál více rodin také v Ostravě. Hodně lidí totiž v dnešní době tráví v práci více než klasickou osmihodinovou pracovní dobu. Jednou z takových hospodyň, které pomáhají v Ostravě, je i šestašedesátiletá Dana. Už tři roky je v důchodu, před rokem jí zemřel manžel, a tak nechtěla být sama.

„Cítila jsem se strašně. Měla jsem deprese a potřebovala jsem rychle najít nějakou náplň života. Protože jsem vždycky měla ráda děti, napadlo mě, že bych mohla dělat chůvu a pomáhat pracovně vytíženým rodičům," přibližuje paní Dana, jak začínala.

close Ilustrační foto. zoom_in

„Když děti spaly, nudila jsem se. Tak jsem sem tam i vyžehlila, vyprala nebo něco napekla," říká. A tak ji si časem rodiny začaly najímat nejen jako chůvu, ale také jako hospodyni. Není podle ní jednoduché, než si ženy zvyknou, že někdo dělá domácí práce za ně.

„Vždycky jim říkám, že prostě není v silách nikoho, aby byl zároveň skvělou, mámou, dobře vydělávající manažerkou a dokonalou hospodyní," usmívá a dodává, že rodiny se také musí srovnat s tím, že se jim doma pohybuje někdo cizí. „To ale netrvá naštěstí dlouho. Většinou se s nimi rychle sblížím a navíc pomůže i to, že mám dobré reference," tvrdí a dodává, že by si už nedovedla představit svůj život bez této práce. „Naplňuje mě to. Jsem mezi lidmi, není mi smutno a mám pocit, že jsem potřebná. Člověka potěší, když mi řeknou, že beze mě by to už nezvládli, že jsem už skoro součást rodiny," míní paní Dana.

Vyvrací i to, že by hospodyně byla jen pro nóbl rodiny. „Za hodinu úklidu si beru stokorunu, za hodinu žehlení sto padesát korun. To si přece dnes může dovolit rodina s průměrnými výdělky," uzavírá.

close Ilustrační foto zoom_in Zednické, instalatérské a stavební práce. To jsou hodinoví manželé

Přijde včas, přezouvá se, uklidí po sobě, je rychlý i precizní a zodpovídá za kvalitu provedené práce. To jsou hlavní přednosti mistra kutila a hodinového manžela Vladimíra Majdyše. Touto profesí se živí půl roku.

„Hlavně mám chuť do práce. Vždycky mě kutilství bavilo. Jsem řemeslník a dlouho jsem pracoval na stavbách, takže mám potřebné zkušenosti. Lidé mívají často problém, se kterým si nevědí rady, a já jsem tady od toho, abych jim pomohl," řekl Deníku Vladimír Majdyš z Ostravy. Podle něj je ale zatím poptávka po tomhle řemesle velmi malá.

„U nás v republice není tohle řemeslo moc zažité. Navíc lidé mají strach pouštět si někoho cizího do bytu. Od toho se odvíjí i malá poptávka. Je důležité najít si stabilní klientelu a od ní je zajištěn stabilní přísun práce," doplnil mistr kutil, který se zatím s neřešitelným problémem nesetkal.

Málo rozšířené řemeslo

Podobně to vnímá i Libor Kulínský, který si kutilstvím přivydělává už čtyři roky.

„V poslední době je to bída. Jednak u nás toto řemeslo není tak rozšířené jako na Západě a jednak lidé šetří, na čem se dá, a raději si to udělají sami, i když na to nemají nářadí a zkušenosti," doplnil Kulínský. Nabízí vše od pověšení obrazů, výměny záclon až po opravení sekačky, výměnu zámku nebo položení plovoucí podlahy. „Spektrum činností je neuvěřitelně bohaté. Dělal jsem jednoduché montování vypínačů, ale také rekonstrukci koupelny. Taky hodně seniorů chce třeba posekat zahradu," uvedl hodinový manžel. Většina zákazníků si k němu najde cestu přes internet a osobní reference.

„Nevydělám si tolik, abych se jen tímto uživil. Dělám to hlavně kvůli kontaktu s lidmi. Člověk si popovídá, spřátelí se a hlavně mě tyto práce baví," doplnil Libor Kulínský.

Dámy, připravte si peněženky

Ceník hodinových manželů je různý. Pohybuje se zhruba od dvou set korun na hodinu. Započítává se i cena dojíždění a nákup potřebného materiálu.

Anketa: Jak se podílíte na domácích pracích? Máte nějakou neoblíbenou?

Karel Petrásek, 48 let, Benešov:

Já doma dělám úplně všechno. Se ženou děláme všechno společně a na všem se podílíme. Je ale pravda, že moc nemusím uklízení. To znamená vysávání a utírání prachu.

Jaroslav Kolář, 20 let, Holešov:

Já nedělám nic. Jen když jsem skoro násilím přinucen. Nemám na to čas, protože studuji. Hlavně nenávidím, když jsem donucen vysávat. To fakt nemusím.

Nikos Vergas, 36 let, Ostrava:

Doma myju nádobí a vysávám. To mi vůbec nevadí. Myslím, že by to mělo být spravedlivě rozdělené. Žena zase vaří, protože je kuchařka. A málem bych zapomněl, že neperu, protože to neumím.

Vladimír Mach, 29 let, Ostrava:

Doma dělám úplně všechno, co je potřeba. Pokud jde o nějaké neoblíbené práce, tak je to určitě utírání prachu. Mám ale i oblíbené činnosti jako práce na zahradě a kutilství.

V ulicích Ostravy se ptal: Jakub Malchárek