Zlepšit se má stav i u pacientů, u nichž selhávají léky, které kvůli těmto problémům berou. Někteří muži mohou po léčbě nádoru prostaty trpět inkontinencí. Pomocí operačního zákroku je však lékaři z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava umí tohoto problému zbavit. Jedná se o voperování umělého svěrače močové trubice, který dokáže z velké části nahradit roli fyziologického svěrače.

„Celý silikonový systém je složený ze tří částí. Je uložený v těle a pacient o něm v podstatě neví. Systém zajišťuje udržení moči v močovém měchýři, pacient jej může jednoduše deaktivovat ve chvíli, když se potřebuje vymočit,“ přibližuje nově prováděnou metodu přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Jan Krhut.

V České republice tento zákrok provádí jen pražská Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice a Fakultní nemocnice Brno.

Metoda má pomoci také ženám. Urologická klinika nově zavádí i metodu sakrální neurostimulace. Má pomoci ženám, které trpí častým močením a unikáním moči a léčba pomocí medikamentů nezabírá. „Metoda spočívá v tom, že do křížové kosti, kde jsou kořeny nervů, řídící činnost močového měchýře, voperujeme generátor. Ten vydává impulsy, a tím ovlivňuje činnost močového měchýře,“ vysvětluje docent Krhut.

Zdroj: Youtube

„Úplně se mi teď změnil život. Urologickými problémy trpím od mládí, lékaři vyzkoušeli několik metod, ale až neurostimulátor mě mých problémů naprosto zbavil. Jediné co nesmím, je skákat padákem a potápět se. To mi ale opravdu vůbec nevadí,“ říká šedesátiletá Soňa Miková, pro kterou byl zákrok vysvobozením.