Na pomoc pacientům bude během příštích osmi let létat stejný model vrtulníku – dvoumotorový Eurocopter EC 135 T2+, nově ovšem vybavený palubním navijákem určeným pro záchranu pacientů z těžko dostupných míst.

Sázení stromů s podporou Nadace ČEZ - Ostrava-Nová Ves.
Nadace ČEZ přispěje na sázení stromů, vloni pomohla v Ostravě-Nové Vsi

Stroje Air – Transport Europe startují od roku 2017 i v Olomouckém kraji, kde jen za loňský rok vzlétly k 524 zásahům. Od ledna tak budou nově sloužit českým pacientům od Jeseníků po Beskydy.

Záchranáři, lékaři i piloti absolvovali v minulých měsících několik společných výcviků, které proběhly jak na ostravské základně, tak ve výcvikovém centru ve slovenských Tatrách.

Do těžko přístupného terénu

Novinku v podobě palubního navijáku, kterou ATE přináší do Moravskoslezského kraje, používají letečtí záchranáři zejména pro speciální záchranné akce v těžko přístupném terénu nebo nad vodní hladinou. Ve své výbavě ho v Česku kromě vrtulníků ATE má už jen armádní letecká záchranka.

„Je to lanová technika, která vyžaduje důkladnou přípravu na zemi i ve vzduchu. Největší výhodou palubního navijáku je jeho efektivita, která je pro úspěšnost zásahu mnohdy rozhodující. Umožňuje spustit lékaře bez nutnosti mezipřistání k přímému ošetření pacienta a po jeho opětovném vytažení zpět na palubu pokračovat v letu do zdravotnického zařízení,“ upřesňuje Marián Kuklica, instruktor speciálních záchranných akcí z ATE, který má s touto technikou zkušenosti i jako pilot.

Ostravská slévárna vyrobila kokilu o hmotnosti 110 tun, celkové výšce 3 metry a průměru přes 4 metry. Ilustrační foto
Slévárna v Ostravě vyrobila obří kokilu pro italský trh

Letecká záchranná služba v Ostravě a Olomouci má sedm plně vycvičených pilotů.

„Piloti mají zkušenosti jak s nočním provozem, který je na středisku v Ostravě požadovaný, tak se speciálními záchrannými akcemi při zásazích v terénu,“ dodává Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí ATE.

Změnu doznalo rovněž barevné provedení vrtulníku Eurocopter EC 135 T2+, který bude nad hlavami obyvatel kraje létat nově v červenobílých barvách.

„Pro Moravskoslezský kraj jsme zvolili stejný model vrtulníku, na který byli záchranáři i lékaři zvyklí z předešlých let. Nově jsme jej ale oblékli do červenobílého kabátu, který je typický pro naši flotilu,“ uzavírá Zuzana Hopjaková.