„Zavedli jsme novou terapii pro pacienty, kteří mají problémy se zády, s krční a bederní páteří. Jedná se o plynové injekce, které pomáhají také na chronická onemocnění nosných kloubů, jako jsou kolena, kyčle či ramenní klouby,“ říká k první novince Marek Lipowski z oddělení léčebné rehabilitace Hornické polikliniky.

„Metoda konkrétně probíhá tak, že se podkožně aplikuje oxid uhličitý, který následně rozšíří cévy a zlepšuje lokální prokrvení a také reflexně ovlivňuje problematickou část těla,“ doplňuje.

Zdravotníci začali v těchto dnech na rehabilitaci Hornické polikliniky využívat při léčbě pacientů s chronickými stavy přístroj pro aplikování léčebné metody mikrovlnné diametrie. Konkrétně efektivně pomáhá lidem s bolestmi zad, artrózou nosných kloubů či revmatikům.

„Tito pacienti chodí k nám na rehabilitace velice často a tento přístroj nám opět rozšířil spektrum léčebných metod,“ podotýká Lipowski.

Mikrovlnná diametrie je léčebná metoda, která aplikuje elektromagnetickou energii o mikrovlnné frekvenci. Její výhoda spočívá v tom, že tkáň disponující větším obsahem vody (např. svalová tkáň) se zahřeje na daleko vyšší teplotu než okolní tkáně. Teplo mikrovlnné diametrie zvyšuje průtok krve a látkovou výměnu.

Třetí novinkou je pak speciální vířivka dolních končetin a sloužit bude na poliklinice od letních prázdnin. Jedná se o nízkou vířivku stimulující dolní končetiny od půlky lýtek a zlepšuje prokrvení této části těla. „Tento přístroj nám chyběl zejména pro pacienty na vozíčku nebo špatně mobilní, pro které jsou velice těžko přístupné vířivky s vyšším vstupem,“ upřesňuje Lipowski.