Podle mluvčí společnosti Agel Radky Miloševské tak šetří nejen jejich čas, ale i náklady nemocnice.

"Náročné období pandemie zvládá Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice i díky ochotě zaměstnanců navzájem si pomáhat. Zatímco v jiných zařízeních mají na odděleních zvlášť krabice s respirátory, zvlášť s rukavicemi, zvlášť s čepicemi a dalšími pomůckami a zdravotníci si před službou musí komplet ochranných pomůcek připravit sami, v ostravské vítkovické nemocnici zdravotníkům vše předem připraví do “all-in-one” balíčků pracovníci oddělení Centrální sterilizace," uvedla Miloševská.

Připravená sada OOPP obsahuje ve variantě A overal, dvoje rukavice, čepici a respirátor FFP2. Ve variantě B jsou jen jedny rukavice a místo overalu je k dispozici plášť, jinak je složení stejné. Všechny komponenty se svařují v aseptickém prostředí za přísných hygienických podmínek do jednotlivých balíčků, které personál oddělení Centrální sterilizace přesně popíše dle velikostí a následně vloží zpět do krabic.

„Poprvé jsme tyto balíčky dělali už na jaře a v podzimní druhé vlně je připravujeme od samého počátku. Pro naše oddělení, která pečují o covid-pozitivní pacienty, kompletujeme na Centrální sterilizaci dvě sady pro ošetřování těchto pacientů. Je to sada A a sada B, tak jsme si je sami pojmenovali na doporučení Světové zdravotnické organizace,” vysvětluje Bohuslava Kašparová, staniční setra Centrální sterilizace Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Její tým zvládá nadstandardní službu poskytovat nad rámec své běžné práce a dokáže připravit i 500 sad denně. „Našim kolegům na odděleních šetříme čas, aby si vybírali vhodné pracovní pomůcky. Skončilo přehrabávání v krabicích, vyberou si připravený balíček se svou velikostí rukavic a nemusí nic hledat ani zkoušet. Tím se eliminuje vyhazovaní nevhodných pomůcek, a tedy i jejich úspora,” uvádí staniční sestra s tím, že z jednotlivých oddělení putují do suterénu pavilonu J vítkovické nemocnice, kde se sterilizace nachází, velice kladné ohlasy. „Děkují nám, že jsme zlatí, a to nás samozřejmě vždycky potěší.”