Ostravská firma Libros, kterou založil Libor Václavík, funguje na trhu více než šestnáct let. „Bylo to tehdy velké dobrodružství,“ vzpomíná na své podnikatelské začátky, kdy přestal jezdit s nákladní avií a založil si svůj vlastní podnik. Způvodně malé firmičky vznikla společnost, která dnes zaměstnává 120 lidí.

Český „Baumax“

Jeho firmu znají především stavebníci. Libros nabízí zboží i služby z oblastí železářství, stavebnictví nebo nákladní dopravy. Zabývá se však také prodejem dřeva, řeziva, oken a dveří. Ve Václavíkově velkoobchodě nechybí ani barvy, laky nebo polykarbonátové výrobky. Zkrátka takový „český Baumax“, jak je také mnohdy nazývají. Firma stále vyhledává nové trhy pro odbyt. Například nedávno se jí podařilo proniknout se svým zbožím do Kazachstánu.

Firmu dnes táhnou i dva synové

Celostátnímu finále obou soutěží předcházela v září a říjnu tohoto roku krajská kola. Přihlásilo se do nich téměř 2 500 podnikatelů a firem a z každé kategorie vzešlo čtrnáct finalistů – zástupců jednotlivých regionů. „Už vítězství vregionálním kole a účast ve finále jsme vnímali jako nesmírně prestižní záležitost, která nás určitě zviditelní. Vzhledem k tomu, že podnikáme již od sametové revoluce, tak je to také určité zadostiučinění, neboť nyní sklízíme ovoce za mnoho let práce,“ říká Libor Václavík, který dnes ve své firmě zaměstnává i své dva syny.

„Kluci ženou firmu dál, každý má na starost jednu divizi,“ říká pyšný otec, který je na své syny patřičně hrdý. Firma Libora Václavíka dnes patří mezi největší firmy svého druhu v kraji. V současnosti se Libros rozrůstá o nové divize, které se vzájemně doplňují a mohou tak nabídnout zákazníkům ucelené služby. Kromě ohodnocení nejlepší živnostník vMoravskoslezském kraji získal Libor Václavík loni cenu od Sdružení českých spotřebitelů Spokojený zákazník.

Chcete zkusit adrenalin?

Vpolovině října minulého roku se firma Libros stala členem Evropské charty bezpečnosti silničního provozu, která sdružuje instituce, jež se profesionálně zabývají prevencí v bezpečnosti dopravy na pozemních komunikacích. „Společný závazek je vytvářet podmínky a uskutečňovat konkrétní akce a projekty, které přispějí ke snížení počtu tragických dopravních nehod na evropských silnicích,“ říká Václavík.

Nejmladší divizí firmy je nyní Centrum bezpečné jízdy, které firma provozuje přímo ve svém areálu v Ostravě-Přívoze. Zájemci si mohou vyzkoušet adrenalinové zážitky na firemním offroadovém polygonu, kde společně slegendou závodu Paříž-Dakar Karlem Lopraisem začali pořádat i mezinárodní noční terénní závody. „Terénní polygon a vlastně celý areál firmy Libros se stal také místem nácviku dovedností pro řidiče Integrovaného záchranného systému a samotných záchranných akcí,“ popisuje Libor Václavík. V současné době Libros také pořádá kurzy bezpečné jízdy na kluzké vozovce ve svém areálu v Ostravě-Přívoze. „Do budoucna bychom chtěli především prohloubit spolupráci s městem Ostrava a zdejší městskou policií,“ dodává Václavík.

Kdo vítěze vybíral

V Moravskoslezském kraji se soutěže letos zúčastnilo 115 podnikatelských subjektů z různých oborů. Nechyběly reklamní agentury, výrobci oken, ani firmy zabývající se revitalizací panelových domů. Vítěze krajských kol soutěže o nejlepšího Makro Živnostníka roku 2007 určila odborná porota. Jedním znejdůležitějších kriterií vsoubojích o titul byl rovněž originální podnikatelský záměr.

O tom, který ze čtrnácti finalistů v celostátním měřítku nakonec převezme první cenu, rozhodovala veřejnost prostřednictvím SMS zpráv. Na podporu jednotlivých kandidátů jich přišlo téměř 65 tisíc.