Dohromady si v tomto kraji lokálně prospěšné projekty rozdělí přes 235 000 Kč. Banka ocenila čtyři nejúspěšnější uchazeče z tohoto regionu sumou 150 000 Kč. Veřejnost navíc přispěla částkou 85 583 Kč.

„Díky programu ČSOB pomáhá regionům motivujeme veřejnost, aby se aktivně zapojila do podpory a zlepšování kvality života ve svém nejbližším okolí. Opět se podařilo vybrat rekordní částku, tentokrát přesahující 4 miliony Kč, a způsobit tak možná malé, ale velmi důležité změny v českých krajích. Jako banka v nich máme silné zastoupení, i proto nám záleží na tom, aby se v nich všem žilo lépe,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Šetrnější manipulace

Společnost Dům seniorů “Pohoda” s projektem Kompenzovat handicap - zkvalitnit život získala od veřejnosti 27 777 Kč a banka jí navíc přispěla částkou 50 000 Kč.

Dům seniorů již šestým rokem postupně obměňuje mechanická, vysoce opotřebovaná lůžka za nová, která jsou elektrická a polohovací. Díky nákupu tří nových lůžek s elektrickým ovládáním by se domov seniorů přiblížil k dokončení celkové obměny starých lůžek. V současné chvíli jim chybí vyměnit již pouze 5 postelí z 31.

„Děkujeme veřejnosti i ČSOB za jejich finanční příspěvky, jsme vděčni za každou částku, kterou nám lidé věnovali. I díky jejich podpoře a programu ČSOB pomáhá regionům budeme moci pokračovat v obměně stávajících lůžek a zase se o kousek přiblížit k dokončení celkové obměny lůžek,” říká Vítězslava Lojková z Domu seniorů “Pohoda”.

Nová elektrická polohovací lůžka kromě možnosti nastavení více poloh umožňují i šetrnější manipulaci s klientem, posilují samostatnost seniorů a zvyšují jim sebevědomí. Díky nim se podle Vítězslavy Lojkové zvýší nejenom kvalita poskytovaných služeb, ale zmírní se i fyzická náročnost práce ošetřujícího personálu.

Trénovat mozek

Na druhém místě se umístila nezisková organizace Mens Sana s projektem Trénuj paměť, Moravskoslezsko! Té veřejnost poslala 23 001 Kč a banka přidala dalších 40 000 Kč.

Centrum trénování paměti pomáhá lidem po úrazech hlavy či s neurologickým postižením mozku. Nyní chce pomocí happeningů, přednášek a „ochutnávek“ aktivit své služby představit široké veřejnosti, aby jejich aktivity mohli využívat lidé bez rozdílu věku či zdravotního stavu.

Třetím nejúspěšnějším uchazečem je Armáda spásy v České republice s projektem Ordinace pro lidi bez domova v Ostravě. Veřejnost jí poslala 22 182 Kč a banka dalších 35 000 Kč.

Armáda spásy několik let pracuje na vytvoření komplexní zdravotní péče o lidi bez domova, kteří často trpí různými chorobami a obvykle nemohou nebo nechtějí vyhledat lékařskou pomoc. Projekt by měl snížit invalidizaci bezdomovectví a posílit prevenci šíření infekčních chorob v populaci.

Vítěznou trojici doplňuje příspěvková organizace Domov Vesna s projektem Psí láska pro seniory. Ta od veřejnosti získala 12 623 Kč a od banky 25 000 Kč.

Canisterapie dodává seniorům motivaci k pohybu, zlepšuje jejich pohyblivost a snižuje uzavřenost i nečinnost. V přítomnosti pejsků totiž u nich dochází k uvolnění a snižuje se napětí a stres. Domov Vesna chce osamoceným a handicapovaným seniorům, kteří trpí spastickým syndromem, poskytnout individuální a skupinovou terapii psí láskou.

ČSOB pomáhá regionům

· Program má dvě kola – jarní a podzimní.
· Celkem získá finanční dar 60 projektů, čtyři v každém z 15 regionů.
· Tři vybírá odborná porota, čtvrtému udělí tzv. divokou kartu veřejnost.
· ČSOB přispěje částkou 2 250 000 Kč, veřejnost podle uvážení.
· V jarní části banka a veřejnost rozdělí 4 235 111 Kč.
· Celkem se přihlásilo 263 projektů.
· Nejvíce – 209 000 Kč – získala záchrana kostela u Nových Domků u Rozvadova.
· Od začátku programu bylo podpořeno již 350 projektů
· Celkem se za 7 let vybralo 38 000 000 Kč.

www.csobpomaharegionum.cz