Biometrické brány eGate II. generace umožňují podle mluvčí strojírenských Vítkovic Evy Kijonkové odbavení v průměru za 15 vteřin. To je doba o minimálně polovinu kratší, než jakou potřebuje cestující pro průchod přes standardní hraniční kontrolu na odbavovacím pracovišti.

„Navazujeme na naše předchozí systémy, kdy jsme na pražské ruzyňské letiště dodali první tři biometrické samoobslužné brány ve střední a východní Evropě. Slouží od roku 2012," uvedl Vladimír Měkota, ředitel společnosti Vítkovice IT Solutions, která je za vítkovickou skupinu dodavatelem rychlého odbavení. Odběratelem zařízení a služeb je Ministerstvo vnitra ČR. Hodnota zakázky je více než 30 milionů korun.

Od předchozího zařízení se nové provedení eGate liší v mnoha technických parametrech, které dále posilují bezpečnost a výrazně urychlují odbavení cestujících. Nové eGates jsou určeny pro automatizované odbavení při příletu i odletu. Využít je mohou cestující starší 15 let s biometrickými pasy z 28 zemí EU a dále pak z Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska.

„Vítkovice IT Solutions už dříve získaly ocenění za systém biometrických bran, když zvítězily v prestižní soutěži IT projekt roku 2012. V současných podmínkách složité mezinárodní situace jsou eGates jedním z důležitých prvků ostrahy našeho státu. Provozovatelem je v tomto případě Služba cizinecké policie ČR," doplnila mluvčí strojírenských Vítkovic s tím, že skupina Vítkovice zároveň rozšiřuje své portfolio služeb i do oblasti kontroly osob na I. a II. kontrolní linii ochrany hranic. Nedílnou součástí dodávky zařízení a služeb je totiž i vybavení deseti pracovišť pro expertní kontrolu elektronického dokladu s umístěním na Inspektorátech cizinecké policie na mezinárodních letištích Karlovy Vary, Praha- Ruzyně, Pardubice, Brno-Tuřany a Ostrava-Mošnov.