V neděli společnost nastartovala v několika tavbách všechna zařízení ocelárny, dnes rozjela běžný výrobní režim. Informovala o tom včera mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

„Rozjezd ocelárny je klíčový moment pro obnovení důvěry trhu, zejména německého, na který směřuje podstatná část produkce,“ uvedl obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

Poté, co se VHM podařilo najít strategického investora, zahájila firma postupně rozjezd všech provozů. Takzvané studené procesy, tedy obrábění a montáže, se rozběhly už 20. března.

„Klíčový je ale start ocelárny, tedy výroby tekuté oceli v přímé návaznosti na slévárnu a kovárnu a všechny další výroby,“ upřesnil výrobní ředitel VHM Vlastimil Molek s tím, že restart probíhá přesně v termínu, který společnost zákazníkům předem avizovala, výroba ve VHM se tak rozjela průřezově pro všechny typy výrobků a obchodní obory. Na ocelárnu podle mluvčí strojírenských Vítkovic navazuje celé výrobkové portfolio VHM − od ingotů až po dodávky technologií.

Zástupce jedné z odborových organizací ve VHM Martin Sýkora uvedl, že Jaroslav Strnad, zakladatel společnosti SPV VTK, která přebírá největší bývalou vítkovickou firmu Jana Světlíka, už se byl představit zaměstnancům.

„Slíbil, že rozjede ocelárnu, což dodržel. Platy za březen také přišly v termínu. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet,“ poznamenal odborář s tím, že stávková pohotovost, vyhlášená zástupci odborových organizací společnosti VHM loni v říjnu hlavně kvůli nedodržení termínu výplat, zatím trvá.

„Situace se ale změnila, do společnosti přišel nový investor. Rozjel ocelárnu, část zaměstnanců už nemusí zůstávat doma na placeném volnu s 80procentní náhradou mzdy. Jako zástupci zaměstnanců se sejdeme a musíme se domluvit, jak budeme dále postupovat,“ dodal Martin Sýkora.

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) v současnosti zaměstnávají zhruba 900 lidí.