Realizací prodeje byla pověřena aukční a dražební společnost Gaute. Na prodej jsou obří výrobní haly včetně strojního vybavení na více než padesáti hektarech pozemků ve třech katastrálních územích Ostravy. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejní proces začal otevřením tzv. datové místnosti ve středu 2. prosince.

Ilustrační foto
Místo olympiády vězení. Boxerský mistr republiky z Ostravy dostal osm let

Prodejem byla věřitelským výborem dlužníka pověřena společnost Gaute, která od 2.12. zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v tzv. datové místnosti. Vstupenkou do prodejního procesu je složení jistiny ve výši 50 milionů korun. 

Očekává se i zahraniční zájem 

Aukce je otevřená i zahraničním zájemcům. „V průběhu příštích týdnů jsme pro všechny zájemce připraveni zajistit individuální prohlídku areálu,“ říká Luboš Macháček, obchodní ředitel společnosti Gaute. Prodává se celý majetek podniku, který zahrnuje i duševní vlastnictví: „Budou se dražit nejen nemovitosti a stroje, ale i práva k patentům a užitným vzorům VHM. Spolu s podnikem přejdou na nového majitele i jeho zaměstnanci. Naproti tomu dluhy společnosti VHM nejsou předmětem prodeje,“ upozorňuje Luboš Macháček.

Klíčový pro průběh výběrového řízení bude „tříkrálový“ nabídkový den. 6. ledna 2021 budou moci zájemci podávat cenové nabídky, přičemž nejnižší možná nabídková cena činí 400 milionů korun. Nabídky mohou zájemci podávat od 10 do 16 hodin. Další den, 7. ledna bude prodejní proces pokračovat dalším kolem v podobě elektronické aukce, do kterého postoupí pět zájemců, kteří v předcházejícím kole předložili nejvyšší nabídku.

Jeden z největších průmyslových areálů v Česku je na prodej. Někdejší ostravský klenot těžkého průmyslu, společnost Vítkovice Heavy Machinery, míří do výběrového řízení, které odstartuje 6. ledna.Zdroj: Gaute a. s.

S výsledky aukce poté musí do 12. ledna vyjádřit souhlas věřitelský výbor. Právě z ceny, kterou za areál nový majitel zaplatí, budou následně alespoň částečně uspokojeny pohledávky věřitelů. Ty aktuálně dosahují částky 1,7 miliardy korun.

FITNESS TRENÉR Michal Kulštejn sice neprožívá ideální období, stejně jako celý byznys, snaží se ale být pozitivní.
Východisko? Nevidím! Happyendem bude nadhled, říká fitness trenér Kulštejn

Prodává se celý areál podniku, který má dohromady rozlohu více než 50 hektarů (přibližně 77 fotbalových hřišť). Pozemky a haly na katastrálních územích Vítkovice a Zábřeh-VŽ o rozloze 35 hektarů tvoří funkční celek rozdělený pouze vlečkou společnosti Vítkovická doprava. Další areál o rozloze 16 hektarů je v katastrálním území Kunčice nad Ostravicí. Podle platného územního plánu se většina rozlohy areálu nachází v oblasti vyčleněné pro těžký průmysl, okrajové části pak pro lehký průmysl.

Jeden z největších průmyslových areálů v Česku je na prodej. Někdejší ostravský klenot těžkého průmyslu, společnost Vítkovice Heavy Machinery, míří do výběrového řízení, které odstartuje 6. ledna.Zdroj: Gaute a. s.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má tradici sahající až do roku 1828. Společnost je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. VHM dnes jako jediný výrobce v Evropské unii zvládne produkci hlavní hřídele větrných elektráren. Dodává kontejnery na jaderné palivo nebo například klikovou hřídel pro námořní tankery. Ocelárna VHM je schopna jako jediná v EU vyrobit ingot o hmotnosti až 240 tun.

Ilustrační foto
Obyvatelé Ostravy si za vodu připlatí. Cena ale patří mezi nejnižší v Česku

Do dražby jde společnost z důvodu insolvence. Tu způsobilo dlouholeté podfinancování firmy i situace na evropském a světovém trhu, kde evropský těžký průmysl čelí na jedné straně levné asijské konkurenci, na druhé straně přísné evropské regulaci. Doslova zmrazení obchodování na některých trzích přinesla letošní koronavirová pandemie. Přesto má areál VHM značnou hodnotu díky atraktivním pozemkům v Ostravě, obřím halám umožňujícím strojírenskou výrobu, jedinečnému strojnímu vybavení i know-how společnosti.

K TÉMATU

O společnosti Gaute, a.s.

Zprostředkováním prodeje majetku se firma zabývá od roku 1996, kdy byla založena první společnost s názvem GAUTE. Od této doby byl jejím prostřednictvím zpeněžen majetek v hodnotě několika miliard korun. Díky bohatým zkušenostem je firma schopná zajistit zprostředkování prodeje téměř jakéhokoliv majetku. Gaute je provozovatelem systému www.verejnedrazby.cz, kde realizuje transparentní online prodeje formou elektronických aukcí, výběrových řízení a veřejných dražeb. V dalších sekcích Gaute provozuje například realitní kancelář se zaměřením na zprostředkování prodeje developerských projektů a rezidenčních nemovitostí v Jihomoravském kraji. Mezi její klienty na straně prodávajících patří zejména české i zahraniční bankovní domy, insolvenční správci a advokáti, dále spolupracuje s korporátními zákazníky ale i s koncovými zákazníky.