„Žádáme banky o výrazné prodloužení některých úvěrů," vysvětlil tento krok na valné hromadě podle už zmíněného serveru Libor Witassek, předseda představenstva a generální ředitel VMG. Hlavním vlastníkem strojírenské skupiny Vítkovic je Jan Světlík. 

Skupina VMG se už v loňském roce dostala do problémů, čtyři její firmy skončily v úpadku. Jsou mezi nimi i Vítkovice Power Engieering či Vítkovice Envi. VMG už dříve zastavila majetek za více než 550 milionů korun.

Bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic je první tuzemská památka, která získala známku Evropské kulturní dědictví.
Vítkovice draží nepotřebný majetek

„Předseda představenstva Libor Witassek na valné hromadě také zmínil, že Vítkovice jsou schopny v nejbližších letech své úvěrové zatížení u bank snížit o 400 milionů až miliardu,“ odpověděla Deníku na dotaz mluvčí strojírenských Vítkovic.

Podle Libora Witasska jedná vedení VMG o vstupu investorů. „Jednání se v současnosti vede se dvěma investory, oba jsou ze zahraničí,“ dodala Eva Kijonková s tím, že strojírenské Vítkovice se se v prvním čtvrtletí roku 2017 vrátily do provozního zisku. Ten dosáhl 70 milionů korun.

„Odrazili jsme se ode dna. Provozní výkonnost se zlepšuje už od února,“ komentoval hospodářské výsledky Libor Witassek. Pro rok 2017 plánuje skupina firem spadajících pod Vítkovice, a.s., konsolidované tržby ve výši 8,4 miliardy korun.

Skupina VMG zahrnuje více než dvě desítky firem. Skupina bude po očekávaném propouštění, které se dotkne například zhruba 300 zaměstnanců Vítkovice Power Engineering, zaměstnávat celkem zhruba 5 tisíc pracovníků.

Elektrárna Dětmarovice.
ČEZ už dlouhodobě s dětmarovickou elektrárnou nepočítá