Společnost Vítkovice, a. s., která je jádrem původní struktury holdingu a zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby pro celé seskupení, zvýšila meziročně tržby o 21 procent na 13,4 miliardy korun a zisk o 94 procent na zhruba 427,3 milionu ko­run.

„Tahouny mezi více než třiceti společnostmi, které se podílejí na výsledcích skupiny, jsou největší dceřiné firmy – Vítkovice Power Engineering s 25 procentním podílem na tržbách, Vítkovice Heavy Machinery s 18 procenty a dále Vítkovice Cylinders a Hutní montáže," upřesnil předseda představenstva a generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík s tím, že jednoznačně posílily velké zakázky pro energetiku a inženýringové projekty, kde strojírenské Vítkovice například dodávají celé zpracovatelské kombináty na klíč. Jedním z takových projektů je například turecká elektrárna Adularya.

„Strojírenská skupina projekt vede, je výrobcem klíčových komponentů, jako jsou kotle, drtiče, dopravníky nebo membránové stěny. Kromě toho ale zajišťuje i nákupy stavebního materiálu, subdodávky, dopravní logistiku a zodpovídá za celkové uvedení elektrárny do provozu. Jde o jednu z klíčových zakázek, jejíž hodnota je kolem jedenácti miliard korun," upřesnila mediální zástupkyně strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík také zdůraznil, že bankovní úvěry ve skupině trvale klesají už od roku 2010 a dnes jsou na hodnotě 3,4 miliardy korun. „Vzhledem k výkonnosti vítkovické skupiny, jejíž tržby za letošní rok by se měly zvýšit na 27,5 miliardy korun, je to nízké číslo," uvedl Jan Světlík.

Zároveň ale také upozornil, že klesá počet zakázek, které strojírenské Vítkovice provádějí v tuzemsku a také v rámci EU, naopak narůstá podíl zakázek v dalších zemích. Obecně se dá říci, že zahraniční zakázky už tvoří zhruba dvě třetiny. Investice do infrastruktury jsou v posledních letech v rámci naší republiky minimální. Například už osm let jsme nedostali žádnou zakázku na výstavbu mostů. To určitě dobře není," posteskl si šéf strojírenských Vítkovic.