Asi jako každý kluk z jeho generace si dnes dvaatřicetiletý Richard Matouš hrál rád na vojáky a stavěl bunkry. Vášeň jej neopustila, ani když vyrostl. A když uviděl inzerát ministerstva obrany, které již roky nabízí nepotřebné vojenské objekty k prodeji, neváhal. Před několika lety si koupil svůj první skutečný bunkr.

Prodej bunkru („řopík“) SLO VEČ ROP3OP, 17. dubna 2022 v Opavě,
Koupit si bunkr v MS kraji? Není to vůbec drahé, jenže, co pak s ním!

Tehdy však ještě netušil, že se z něj stane hoteliér. „Když jsem si bunkr pořídil, chtěl jsem jej pouze rekonstruovat a vyzkoušet si nové technologie. Třeba instalaci fotovoltaiky či sběr vody. Vůbec by mě v tu dobu nenapadlo, že bych jej nabízel ostatním lidem,“ řekl Deníku Matouš.

Nedostatek času na odpočinkový výlet k „betonovému stanu“, ke kterému řopík Matouš připodobnil, a také neustálý zájem lidí v okolí o víkend v bunkru jej nakonec před šesti lety přivedly nejen ke koupi dalších pěti objektů, ale také k založení zážitkového projektu Bunkering a předělání původních vojenských pevností na hotel.

Jak to může vypadat v řopíku? Budete překvapení:

„Většina lidí, kteří si bunkr pořídí, je z oblasti military a bunkry se snaží zrekonstruovat v dobovém duchu. Když jsem do nich přivezl televizi a postel, koukali na mě jako na exota. Postupem času však zjistili, že bunkry mají i jiný potenciál a každá oprava a vdechnutí života má smysl,“ doplnil Matouš.

A i když má stále v netradičním hotelu plno, občas se podívá na stránky ministerstva obrany. To stále podobné objekty nabízí k prodeji. Naposledy se další vlna prodeje nepotřebného majetku rozjela poslední říjnový den.

Kolik stojí řopík?

Jejich cena se dle stavu dlouhodobě pohybuje od jednotek tisíc až po takřka 200 tisíc korun. „K prodeji majetku tohoto typu přistupujeme proto, že ho nepotřebujeme. V roce 2023 jsme prozatím zveřejnili 15 nabídek s průměrnou cenou 45,9 tisíc korun. Bunkry jsme nabízeli v rozmezí od 11 do 145 tisíc korun. Nižší ceny jsou pochopitelně u objektů bez vlastního pozemku, které jsou k dispozici převážně na severu Moravy. Ty se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková. 

Rybář Radim Zhorela z Palkovic vytáhl z Jezera u Dolního Benešova kapra lsyce vážícího 30,45 kilogramu. Jedná se o jednoho z největších kaprů ulovených v Česku.
Rybář nedaleko Ostravy vytáhl jednoho z největších ulovených kaprů v Česku

U řopíků na jižní Moravě a u některých v severních Čechách, které stojí na vlastních pozemcích, se pohybují odprodeje v řádech vyšších desítek tisíc. Podle mluvčí se zájem o řopíky nejvíce zvedl v covidových letech, kdy v rozmezí roku 2020 a 2021 armáda prodala 106 pevnůstek.

Samotnou koupí však většinou hned práce nekončí. „Lidé by měli počítat s tím, že je na řopících mnoho práce. Třeba na hydroizolaci. Pokud člověk koupí takový objekt za 100 tisíc, musí počítat s tím, že do něj ještě musí tak 300 až 400 tisíc korun investovat,“ upozornil Richard Matouš.