Evidovaná nezaměstnanost tak v Ostravě už klesá čtvrtý měsíc v řadě. V porovnání s loňským květnem ubylo 2,1 tisíce nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných osob koncem května dosáhl 10,2 procenta, byl tak o 0,3 procenta nižší než v dubnu.

Nově se v průběhu pátého měsíce ucházelo o zaměstnání 1387 osob, což je o 385 méně než v dubnu. Mezi nimi byli nejvíce zastoupeni bývalí zaměstnanci, kteří byli uvolněni nebo odešli z pracovních pozic nevyžadujících žádnou kvalifikaci a prodavači v prodejnách.

„Kladně hodnotíme další zvýšení počtu volných míst. Těch v květnu přibylo 266 a počet volných míst tak roste už pátý měsíc v řadě. Koncem května měli uchazeči o zaměstnání k dispozici celkem 2902 volných míst, což je nejvíce od prosince roku 2008. Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo nejvíce pracovních příležitostí pro pomocné dělníky ve výrobě, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur, řidiče autobusů, trolejbusů a tramvají, svářeče a montážní dělníky výrobků," uvedla ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem pak byla největší poptávka po instalatérech, zámečnících, zednících, kuchařích, nástrojářích a svářečích.

Pro osoby s úplným středním odborným vzděláním s maturitou bylo nejvíce nabídek pro obchodní zástupce, finanční a investiční poradce, policisty, administrativní pracovníky a zaměstnance pro zadávání dat. „Stále na nižší úrovni zůstává zájem zaměstnavatelů o vysokoškoláky. Poptávka byla koncem května jen po specialistech v oblasti průmyslového inženýrství, zubních lékařích, programátorech a strojních inženýrech," dodala Yvona Jungová.

Více k tématu v tištěném vydání Moravskoslezského deníku.