Ostrava objednala ochranné štíty pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, strážníky i lidi na přepážkách úřadů. IdeaHUB již předal městu prvních tisíc kusů.

„Obdobný typ štítu již v Ostravě vyrábí Protolab ve spolupráci s univerzitou VŠB-TU metodou 3D tisku. Jeho výrobní kapacita však zatím nepostačuje potřebám. Navíc, štít vyvinutý v IdeaHubu je ve srovnání s ním lehčí a za zhruba čtvrtinovou cenu. Pro město jsme objednali pět tisíc kusů, které potřebujeme pro naše lidi v první linii a další nabídneme praktickým lékařům a stomatologům v Ostravě," uvedl primátor Tomáš Macura.

Vybalování a instalace přístroje Cobas 6800 v AGELLAB v Ostravě.
Až 900 vzorků za den! Ostrava má nový přístroj na testování

První štíty poputují do Městské nemocnice Ostrava, odkud přijde zpětná vazba zdravotníků. „Naše zadání bylo jasné - funkční lehké ochranné štíty, rychle a za rozumnou cenu. Velice vítám, že se vývoje a výroby této důležité ochranné pomůcky zhostil v rekordním čase tuzemský subjekt. Podpoříme tuzemský produkt a nejsme tedy v tomto případě závislí na dodávkách cestujících přes půl planety,“ podotkl Macura.

Polovina z první tisícovky je určena Městské nemocnici Ostrava, stovka pro strážníky, 50 pro pracovníky magistrátu na přepážkách a dalších 350 pro domovy seniorů a ostatní zařízení sociální péče. Z další várky v počtu 4 tisíc kusů, která bude hotová do konce tohoto týdne, dostanou štíty úřady městských obvodů a hlavní část město nabídne privátním lékařům a stomatologům. Systém distribuce bude spuštěn ještě v tomto týdnu. Všech pět tisíc štítů město nakoupí za 290 tisíc korun.

Ilustrační foto.
Ostravská univerzita se stala terčem kyberútoku

Lehké ochranné štíty jsou vyrobeny z materiálu PET-G, což je lehká průhledná fólie o tloušťce 0,8 mm. Jejich použití je nutné v kombinaci s rouškou. O výrobu se stará základní čtyřčlenný tým IdeaHUBu se zhruba deseti studenty VŠB – TUO ze strojní a elektro fakulty.

„Náš výrobek vyřízneme na laseru z fólie, která má nanejvýš jeden milimetr a jsme v zásadě hotovi. Dodávat budeme rozložený kus, který si složí příjemce. Návod je velmi jednoduchý a je k dispozici na našem webu. Věříme, že náš produkt bude uživatelsky funkční a příjemnější než řešení zahrnující 3D tisk, protože je lehčí a lépe se přizpůsobí ergonomii hlavy," řekl Vladimír Dostál, předseda zapsaného spolku IdeaHUB.

V domově pro seniory Iris v Ostravě se objevil koronavirus (COVID-19) u tamní zaměstnankyně, 31. března 2020.
V Domově pro seniory Iris v Ostravě řeší koronavirus. Nakazila se ošetřovatelka

Sdílené vývojové centrum dokáže denně vyrobit až tisícovku ochranných štítů z polyesteru PET-G, týdenní kapacita centra je pět tisíc kusů. Problém může nastat při výpadku technologie nebo nedostatku materiálu, se kterým se laboratoř začala potýkat už nyní.

„Získávat ochranné osobní pracovní pomůcky v současné době není snadné. Materiál se liší kvalitou i cenou. Týmy zajišťující zásobování pracují více než 12 hodin denně, aby zabezpečili dostatek ochranných pomůcek pro chod nemocnice. O to víc mě těší dodávka pěti set štítů, která je k dispozici téměř obratem a můžeme se vyjádřit i k jejich provedení," prohlásil ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.

Štíty poputují k porodníkům, anesteziologům či na operační sály, tedy k lidem, kteří jsou nejblíž k potenciální nákaze. „Prvních padesát štítů z regionu jsme ale dostali v minulém týdnu od dobrovolníků, kteří je vyráběli po nocích, jen aby pomohli zdravotníkům, a nechtěli za ně vůbec nic. Další padesátku jsme si od nich převzali v pondělí,“ dodal Uhlig.

Online reportáž