„Pro úspěšné zvládnutí studia je nezbytné mít k dispozici kvalitní studijní materiály. Jsem proto velmi rád, že Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě dělá maximum pro to, aby se lidé mohli kvalitně vzdělávat i v období nouzového stavu,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě zpřístupnila výukové materiály na svém Moodlu, který je dostupný přes webové stránky www.svkos.cz. Vysokoškolákům tu nabízí kurz Napíšu diplomku, středoškolákům Píšu maturitní/seminární práci. Pedagogům vedoucím maturitní práce zprostředkovává vzory pro napsání odborného textu.

„Na Moodlu najdou naši klienti a čtenáři zajímavé materiály, i když už mají svá studia za sebou. Pokud se prostě jen chtějí naučit něco nového, mohou třeba zkusit vytvářet pozvánky či letáčky prostřednictvím grafického nástroje Canva. Když začínají s angličtinou a jsou pokročilejšího věku, může se jim hodit kurz Základní anglické fráze pro seniory,“ řekla ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Libuše Foberová.

Vědecká knihovna provozuje bez přerušení i další online služby – pomůže při práci s odborným textem, zpracuje rešerše. Při problémech s chytrým telefonem, facebookem či dalšími IT službami nabízí službu Info Help, vysokoškolákům pomůže při psaní závěrečné práce služba DiploGuru.

„Samozřejmě nezapomínáme ani na knihy. Všichni registrovaní čtenáři mají přístup k takovému množství e-knih, že si určitě vybere každý. K dispozici je jich více než 14 tisíc. Zdarma pro všechny zájemce nabízí knihovna volný přístup ke starším regionálním e-knihám, kterým už uplynula autorská práva,“ upřesnila ředitelka vědecké knihovny Libuše Foberová.

Pracovníci knihovny pomáhají vyrábět také ochranné pomůcky, když se zapojili do projektu Tiskne celé Česko. „Na naší 3D tiskárně tiskneme čelenky k ochranným štítům, které pak posíláme zdarma poštou do Chrudimi, kde se dezinfikují, kompletují s plexisklem a distribuují potřebným. Odeslali jsme již 130 čelenek, další se stále tisknou,“ popsala Foberová.

Na sociálních sítích knihovny pak mohou například rodiče najít inspiraci, jak trávit čas s dětmi. Ať už to jsou zajímavé soutěže, virtuální prohlídka aktuální výstavy či úkoly v rámci mozkového joggingu.