Jde o investici za zhruba tři desítky milionů korun, od které si firma slibuje zrychlení procesu vývoje nových produktů a posílení konkurenční výhody na trhu, řekl novinářům generální ředitel Walmarku Tomáš Macura. Vývojovou laboratoř otevřela třinecká farmaceutická firma minulý měsíc.

"Důležité pro nás je to, že technologické vybavení laboratoře de facto kopíruje celou technologii výrobního závodu. V té laboratoři je jakoby zmenšená fabrika od navažování, přes lisování a potahování tablet, celý výrobní cyklus v menším. Transfer vyvinutého produktu je potom jednodušší," uvedl ředitel.

Doposud firma k vývoji produktů využívala externí vývojová pracoviště nebo vlastní laboratoře sloužící k průběžné výrobní kontrole. V posledních letech ale Walmark podle Macury uvádí ročně na trh tolik nových preparátů a jejich různých mutací, že se mu vyplatilo investovat do vlastní vývojové laboratoře. "Naše výhoda je v tom, že zdaleka ne všichni naši konkurenti disponují vlastním vývojovým a výrobním zázemí," dodal.

Dosud firma do nového pracoviště investovala 17 milionů korun na stavební a technologickou část, letos tam podle Macury půjde dalších asi 15 milionů. Oddělení vývoje, které se nachází přímo v areálu třineckého závodu, má desítku zaměstnanců.

Walmark uzavřel svůj hospodářský rok na konci května. Podle předběžných čísel skupina třinecké firmy utržila 2,55 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 15 procent, uvedl Macura. Auditované výsledky budou podle něj k dispozici v září.

Walmark má dceřiné společnosti na Slovensku, v Rumunsku, Polsku, na Ukrajině, v Maďarsku, Litvě a Bulharsku a otevírá pobočku v Lotyšsku. Exportuje do dalších více než dvou desítek zemí a patří k lídrům trhu doplňků stravy v celém regionu střední a východní Evropy. Jedničkou na trhu je v Česku, Slovensku, Rumunsku a Bulharsku.