V Moravskoslezském kraji pracuje přibližně 26 tisíc občanů Evropské unie a legálně 1 300 občanů z tzv. třetích zemí. „Nejpřirozenější zdroj kvalifikovaných pracovníků jsou naši sousedé, Poláci a Slováci, ale potenciál vidíme také v zemích jako například Ukrajina, Srbsko, Gruzie, Rusko a Bělorusko. Kromě zaměstnání jim nabízíme i další služby ve formě adaptačního programu. Ten zahrnuje oblast ubytování, dopravy do zaměstnání, péče o rodinné příslušníky, vyřízení lékařské prohlídky, dále např. kurzy českého jazyka a pomoc při vyřízení osobních záležitostí spojených s výkonem zaměstnání a pobytem v České republice,“ říká Libor Dürrer, jednatel Workado, s.r.o.

Nejvíce poptávané profese jsou zedníci, elektrikáři, truhláři, instalatéři, klempíři, malíři a opraváři, obsluha strojů a zařízení a montéři. Pro všechny tyto profese je volných na 10 tisíc pracovních míst. Pomocných a nekvalifikovaných pracovníků přijmou firmy zhruba dva tisíce. Kritický nedostatek zaměstnanců je pak v oborech zámečník, svářeč, obráběč, elektrikář, skladník, řidič či účetní se znalostí anglického jazyka.

Personální agentura Workado, s.r.o. poskytuje služby formou agenturního zaměstnávání i zprostředkování zaměstnanců do kmenového stavu firem. Program v oblasti bydlení.je realizován ve spolupráci se společností RESIDOMO, která nabízí pronájem bytů rodinám i sdílené bydlení se spolupracovníky v upravených bytových jednotkách.