Zahrádky u hospod. Jeden z taháků jara a léta, který během krásného počasí ocení nejen pivaři. Aby mohli restauratéři předzahrádky na veřejném prostranství centrálního obvodu vůbec provozovat, musí splnit nejedno nařízení a normu, přestože některá pravidla mění upravený tržní řád Ostravy.

„Vymezená doba pro provozování předzahrádek v našem městském obvodu je od 8 do 24 hodin. Nově je možné jejich provozování celoročně. Se zájemci o umístění předzahrádek na pozemky obvodu pak uzavíráme nájemní smlouvy, v nichž je ujednáno, že musí být zachována bezpečná a bezbariérová průchodnost chodníku a průjezd vozidel," přiblížila tisková mluvčí ostravského centrálního obvodu Jana Pondělíčková s tím, že restaurační zahrádky mohou být vybaveny stoly, židlemi a přenosným oplocením, které však nesmí být pevně spojeno s povrchem pozemní komunikace.

O půlnoci končíme

„Nejpozději o půlnoci také musí být ukončen provoz předzahrádek a odklizeno veškeré příslušenství," doplnila Pondělíčková. V minulých letech byl podle ní největší problém s nedodržováním provozní doby, což vedlo k tomu, že některým provozovatelům nebyl provoz předzahrádek povolen.

„Za nedodržení podmínek uvedených v nájemní smlouvě hrozí pokuta ve výši tisíc korun za každou porušenou podmínku. Při opakovaném porušování pak hrozí pokuta až do výše deset tisíc korun," vyjmenovala Pondělíčková.

Přečtěte si také: Voda z kohoutku v restauraci? V nabídce je čím dál častěji

Problémy a náklady

Podle provozovatelů podniků v centru se pravidla pro provoz rok od roku zpřísňují.

„Ještě před deseti lety jsme neplatili za provoz nic. Naopak radní byli rádi, že zahrádky do centra lákaly návštěvníky. Pak zhruba před dvěma lety jsme platili jen za zábor veřejného prostranství a teď už musíme platit i nájem," vypočítává Marián Bavlštík, provozní vyhlášené pivnice U Rady v Poštovní ulici. Dodává, že se potýkají i s dalšími problémy a náklady.

„Zahrádku máme ze dřeva, takže se musí lakovat, dále stojí něco i převoz a uskladnění mimo sezonu. Potýkáme se také se zaparkovanými auty. Návštěvníkům není příjemné, když se jdou naobědvat a kousek od stolu jim někdo parkuje auto," přiblížil Bavlštík s tím, že každý rok tak musí bilancovat, jestli se otevírání venkovního posezení vůbec vyplatí.

Problémy mohou restauratérům nastat i jiným způsobem, například při dlouhodobé rekonstrukci.

„V sousedství naší zahrádky dělá město rozsáhlou rekonstrukci, což se nám logicky promítá i do návštěvnosti. Navíc kvůli tomu ještě nemáme dostavěný přístupový chodník, takže zákazníci musí chodit po trávě. Pokusím se kvůli tomu sjednat i snížení nájmu za zahrádku, ale než se to vyřeší, bude po sezoně," uzavírá majitelka oblíbeného ostravského podniku, která si přála zůstat v anonymitě.

K TÉMATU: Kolik platí?

Nájemné za předzahrádky činí 12 korun za metr čtvereční na rok. Místní poplatek za užívání veřejného prostranství pak činí 75 korun za metr čtvereční na měsíc, dvacet korun za metr čtvereční na týden, nebo deset korun za metr čtvereční na den.