Například projekt Orchard se musel vypořádat se ztrátou důležitého klienta, společnosti Tieto, která se přestěhovala do vlastních prostor. Kancelářskému komplexu se ale podařilo díru po významném nájemci zaplnit a dnes se obsazenost objektu pohybuje kolem osmdesáti procent.

„V roce 2013 se nám podařilo pronajmout osm a půl tisíce metrů čtverečních kancelářské plochy, proto tento rok nemáme nově podepsané žádné velké klienty," přiblížila Zuzana Čiháková za Orchard. Dodala, že aktuálně akorát podepsali pronájem předváděcí místnosti pro Comau Czech.

„Tato společnost vyrábí a prodává roboty přesněji robotické ruce a cítíme, že do budoucna má toto odvětví obrovský potenciál," řekla Deníku manažerka komplexu, mezi jehož největší klienty patří například společnosti Siemens, OKIN, Česká spořitelna, RWE nebo Dell.

Relativně nový hráč mezi administrativními komplexy je Nová Karolina Park, která je obsazena zhruba z pětatřiceti procent. V jejích útrobách sídlí společnosti UniCredit Bank a UniCredit Leasing, Česká spořitelna nebo třeba ABB.

Růst zájmu zaznamenal i komplex Nordica v Českobratrské ulici. „Letos v březnu jsme podepsali smlouvu se společností Invia.cz o pronájmu kancelářských prostor o rozloze 169 metrů čtverečních. Obsazenost budovy tak nyní vzrostla na 85,5 procenta. Invia.cz tak rozšířila řadu stávajících nájemců, jakými jsou Evraz, OKIN BPO, Sanaplasma, Right power či Skanska," vyjmenovala za Nordiku Lenka Kůsová.

Nová budova v Nádražní ulici

Už od kolaudace se daří porubskému Concept housu. Ten je totiž plně využit. V jeho prostorách sídlí například pobočka Raiffeisen Bank nebo třeba autor stavby ateliér Projektstudio.

„Těší nás, že jsme i v době ekonomické krize dokázali přijít s projektem, který si našel své investory," přiblížil David Kotek, architekt Projektstudia. Dodal, že na jedno patro připadá zhruba 230 čtverečních metrů prostor, které si může nájemce, nebo majitel libovolně příčkami rozdělit podle potřeby.

Jednou z nejmladších administrativních budov v Ostravě je rekonstruované ředitelství OKD Doprava v Nádražní ulici.

„Největším a zároveň prvním nájemcem je společnost DHL. V budově pak sídlí i pobočka společnosti Miele a Česká spořitelna, která se sem přestěhovala z Přívozu. Kapacita budovy je naplněna z osmdesáti procent," uvedl mluvčí Petr Handl z RPG Real Estate, která vlastní ještě komplexy Gregorova 3 a Smetanovo náměstí 2. Ty jsou zaplněny z padesáti, respektive šedesáti procent.

K TÉMATU

Rozloha administrativních komplexů

NORDICA OSTRAVA 12 tisíc metrů čtverečních.

THE ORCHARD tři budovy, každá o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních

NOVÁ KAROLINA PARK 25 tisíc metrů čtverečních

CONCEPT HOUSE 1500 metrů čtverečních rozdělených na byty a kanceláře

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA Nádražní 93 3 tisíce metrů čtverečních

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA Smetanovo náměstí 2 3150 metrů čtverečních v rekonstruované historické budově Felixe Neumanna

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA Gregorova 3 8 tisíc metrů čtverečních