VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o kvalitní vína mezi Ostravany roste

Obchůdků s nápisy „Vinotéka" v poslední době stále přibývá. Zdá se, že v Ostravě, která byla kdysi „proslavená" Ostravským kahanem, zájem o kulturu vinařství roste. Přesto je ale třeba si dát při výběru vinoték pozor. Je potřeba zkoušet a ochutnávat.

25.2.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Charvát

Frankovka, Tramín červený, Modrý portugal, Veltlínské zelené či Rulandské šedé. Tato známá a osvědčená vína patří u Ostravanů stále mezi nejžádanější.

„Ze svých zkušeností můžu říct, že zákazníci ve výběru vína příliš neexperimentují. Přestože se v naší vinotéce snažíme mít pestrý sortiment českých i zahraničních odrůd i směsí, lidé nejvíce žádají klasiku, jako Pálavu, Rulandské šedé či Tramín. Z červených vín pak vede jednoznačně Modrý portugal. Samozřejmě najdou se i hosté, kteří chtějí zkoušet nové chutě. O to více pak člověka potěší, když je zákazník spokojený a příště chce znovu poradit," přiblížil majitel vinotéky Vinný sklep u mostu Mario Franko.

Fakt, že zákazníci si většinou nechají rádi vína doporučit, potvrzuje i majitelka vinotéky Style v centru Ostravy.

„Vždy je to o komunikaci se zákazníkem. Ve své profesi se už pohybuji mnoho let, takže často odhadnu už podle vizáže hosta, co mu zachutná. Když přijde kupříkladu padesátiletý pán, nabízím většinou plnější vína se zemitější chutí, zatímco u mladé slečny pak vína lehká či sladší. Je ale potřeba, aby lidé uměli sami své chutě odhadnout a alespoň trochu prodejce nasměrovat, ať můžeme nabídnout vhodná vína," vysvětlila Jana Glattová.

Odhodlaní nováčci

Mezi čerstvě otevřené vinotéky patří i Archiv vín a vinotéka Mundloch ve Slezské-Ostravě.

„Dá se říct, že to byl možná trochu risk, začít podnikat v tomto oboru v Ostravě, která je vinotékami přeplněná, ale já vycházím z toho, že mám osvědčené dodavatele a hlavně zázemí pro uskladnění, což je výhoda. Víno piji celý život a troufám si tvrdit, že se v něm orientuji, přestože odborníkem bych se nenazval. Lidem ale určitě dobře poradit dokážu. Naše vinotéka je otevřena teprve měsíc, takže chvíli potrvá, než se dostaneme do povědomí lidí, ale zákazníci, kteří nás už objevili, se vracejí a to je pro mě důkazem, že to může fungovat," vysvětlil provozovatel vinotéky Mundloch Janis Dzimas.

Vždy něco navíc

V Ostravě je přes čtyřicet kamenných vinoték, a konkurence je tedy velká. Majitelé proto často nabízejí doplňkový sortiment či služby, které tu jejich vinotéku odliší od ostatních.

„K naší vinotéce patří velké sklepní prostory. Ty nabízíme k pronájmu zákazníkům, aby měli možnost si své víno kvalitně uskladnit. Přiznám se, že bez sklepního zázemí bych do podnikání nešel. Věřím, že právě sklepní prostory, které tady mají dlouhou historii, nadchnou lidi, stejně jako mě," vysvětlil provozovatel Archivu vín a vinotéky Mundloch Janis Dzimas.

Posezení ve vinárně, která nabídne i občerstvení, bývá dnes už doprovodnou službou mnoha vinoték, proto se hosté stále častěji setkávají s nabídkou řízených degustací či koordinace návštěvy vinných sklípků.

„Můžu říct, že o zájezdy je většinou velký zájem, i když v poslední době je zařizujeme převážně pro firmy. Lidé atmosféru sklípků žádají, a člověk tak i představí jednotlivá vinařství, kterými se nechává zásobovat," upřesnila majitelka vinotéky Style Jana Glattová.

Oblíbené sudové

Majitelé vinoték se shodují, že zájem o sudová vína stále převažuje. Většinou rozhoduje i cena, která je u sudových vín vždy o něco nižší než u láhví. I sudová vína jsou kvalitní, jen člověk musí zajít do osvědčené vinotéky.

„Často se setkávám s tím, že si zákazníci stěžují, že koupili sudové víno jinde než u nás a na druhý den je bolela hlava či žaludek. Chemie je bohužel mocná a mnoho obchodníků víno pančuje, aby vydělali. Vždy říkám, že z kvalitního vína lidem na druhý den být špatně jednoduše nemůže, pokud to s ním opravdu nadmíru nepřeženou. Radím, aby nekupovali vína podezřele levná, přestože nízká cena je lákavá. Kilogram hroznů stojí přibližně třicet korun. Na litr vína padnou dva kilogramy hroznů, připočtěte technologii a lidskou práci. Takže když někde čtu nápis litr vína za padesát korun, je jasné, že nemůže být z čistých hroznů," uzavřela Jana Glattová.

Martin Křístek„Koupě dobrého vína není o ceně, ale o důvěře," říká vínobuditel

Lékař Martin Křístek je členem spolku K. A. H. A. N. (Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů).

Co je podle vás hlavním posláním vínobuditele? Jaké jsou jeho výsady?

Šířit kulturu vína i v krajích, kde pěstování révy vinné a pití vína nemá tradici. Výsady vínobuditele nejsou žádné, snad jen že vinaři o nás vědí, takže domluvit návštěvu sklepa nebývá problém.

Martin Křístek Kardiolog, absolvent Matičního gymnázia v Ostravě a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Je mu 45 let, je ženatý a se svou ženou Petrou, která je spolu s ním další z pěti zakládajících členů občanského sdružení K. A. H. A. N., má dvě děti.
Je také prezidentem mezinárodní soutěže vín Cuvée Ostrava, spoluzakladatelem Slow Food Moravia (moravská odnož mezinárodního ekogastronomického hnutí) a členem Komise Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro zatříďování vín. Jako člen FIJEV (Mezinárodní asociace novinářů a publicistů píšících o víně) byl v Jerezu jmenován jedním z velvyslanců Sherry v České republice.

Jaké má pití vína z lékařského hlediska vliv na organismus?

Příznivý vliv má pravidelná a umírněná konzumace vína. Snižuje například výskyt kardiovaskulárních příhod, což prokázala celá řada studií. Ale už Hippokrates věděl, že jen na dávce záleží, zda lék zůstane lékem, či se stane jedem, což samozřejmě platí i pro víno, které je na rozdíl od většiny léků i chutné. Doporučená denní dávka činí tři až čtyři decilitry pro muže a dva až tři decilitry pro ženu, takže „sedmička" pro heterosexuální pár se zdá být ideální mírou.

Dá se vůbec říci, které odrůdy vám osobně chutnají či vás fascinují nejvíce?

Nedá. Záleží na okolnostech, kde, kdy, s kým, k čemu i proč, to vše výběr ovlivní. Kdysi jsem tvrdil, že na pustý ostrov bych si vzal novozélandský sauvignon. Nemá korkovou zátku, ale šroubovací uzávěr a já bych jistě neměl k dispozici vývrtku. Teď bych si vybral suché sherry Amontillado. To vývrtku také nepotřebuje a ideální teploty ke konzumaci by se na rozdíl od sauvignonu dalo dosáhnout ponořením láhve do chladného potůčku.

Co všechno ovlivňuje kvalitu vína?

Aspektů, které určují, jak se víno vydaří, je samozřejmě mnoho. Ale stručně řečeno příroda, vinař a způsob skladování, což bývá u vinoték největší kámen úrazu.

Máte dojem, že se v posledních letech v Ostravě zvýšil zájem o vinařskou kulturu?

Víno máme podvědomě spojeno s vyšší životní úrovní než pivo. Největší boom zájmu o víno jsem zaznamenal někdy před 10 až 15 lety, nyní je nárůst pozvolnější. Například na naši vrcholnou vínobuditelskou akci Cuvée Ostrava, což je jediná mezinárodní soutěž vín v Moravskoslezském kraji, přicházejí z velké části pravidelní návštěvníci a prakticky všichni si vstupenky zajistí v předprodeji.

Můžete říct, zda podle vašich zkušeností platí letité tvrzení, že největšími znalci vína v Evropě jsou Francouzi?

Určitě ne, to je podobné jako u nás s Brňáky. Ve Francii jsou navíc značné regionální odlišnosti, což se týká i gastronomie, kdy například rozdíl mezi Burgundskem a Bordeaux je nebetyčný. A není se čemu divit, vždyť od nás do Burgundska je jen o pár set kilometrů dál než z Burgundska do Bordeaux.

Kam byste osobně v Ostravě pro dobré víno vyrazil?

Budete se divit, ale do Makra. Není to o ceně, ale o důvěře, správné skladování prostě bývá problém. I když vinotéky Vínko Konečný nebo Vinný sklep u mostu mě zatím nezklamaly.

V poslední době v Ostravě obecně roste počet vinoték. Myslíte, že to může být na úkor kvality vín? Je vůbec takové množství vinoték schopno si udržet kvalitního dodavatele?

Nemusí, ale může. Problém je, že v České republice vypijeme dvakrát tolik vína, než vyrobíme, a přitom jsme zřejmě patrioti, takže se vyplatí vydávat například víno z Maďarska za moravské, jinak by se neprodalo. Pomoci zákazníkovi v orientaci by mělo viditelné značení tuzemského původu vín, například záklopkou s logem v národních barvách, jak bylo letos Svazem vinařů České republiky zavedeno. Bohužel jde zatím o značení dobrovolné.

Na co by si laik měl při výběru vinoték dát pozor?

Určitě bych nedoporučil bez ochutnání kupovat sudová vína, ta se dají vodou, cukrem, etanolem, glycerolem, syntetickými barvivy a aromaty pančovat nejsnáze. A doporučuji vyhnout se extra výhodným cenovým nabídkám. Kvalitní víno opravdu nelze vyrobit v ceně 45 korun za dva litry. Dobrým poměrem cena: kvalita naopak často disponují naše zemská vína. Nekupoval bych zaprášenou, třebaže drahou a medailemi ověnčenou láhev, která ve vinotéce v pokojové teplotě a na světle stojí třeba už několik měsíců. Obsah přesně takové v dobré víře darované láhve jsem před pár týdny vylil do umyvadla.

Na jakou nejbližší degustaci klubu se osobně těšíte?

Na hodnocení Frankovky, klasické moravské modré odrůdy, kterou mnozí konzumenti přehlížejí, a raději dají přednost nevyzrálému Cabernetu Sauvignonu, který se k nám vůbec nehodí.

KLÁRA KOHUTOVÁ

Autor: Redakce

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:22.2.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník19 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:22.2.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)13 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Město Albrechtice - Žáry, Požadujeme:, . dosažené vzdelání zdravotního asistenta, . cistý trestní rejstrík, . empatické jednání, . fyzickou a psychickou zdatnost, . práce na PC (základní znalost), . dobré komunikativní schopnosti, . aktivní a zodpovedný prístup k práci, . schopnost práce v týmu, vedení, . kreativita a samostatnost, . loajalita vuci církevní organizaci, Nabízíme:, . zajímavou, ale nárocnou práci na celý úvazek v denním provozu, . mzda od 13 500,- Kc/mesíc + osobní ohodnocení, V prípade zájmu o uvedené pracovní místo zašlete motivacní dopis s životopisem, Charita Krnov , Výberové rízení - zdravotní sestra, Reditelka – Bc. Monika Dudová , Hlubcická 297/3 794 01 Krnov , nebo e-mailem na dresu:, monika.dudova@krnov.charita.cz, Zájemce budeme informovat, Z: 23.9.2016 A : 30.5.2017. Pracoviště: Charita krnov - pracoviště žáry, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Monika Dudová, .

Sestra Kykyslava Kyslíková a doktorka Zděnka Nouzová „léčily“ děti v ostravské fakultní nemocnici smíchem.
17

Sestra Kyslíková a doktorka Nouzová „léčily“ děti v nemocnici. Smíchem

Olympijský festival u Ostravar arény.
42

Olympijský festival vrcholí, o víkendu se čeká největší nápor

Baník se bude pokoušet o reparát v sobotu vpodvečer v Teplicích

Na podzim si doma dokázali, že proti Teplicím se hrát dá. Sice nedokázali udržet těsné vedení a po divokém průběhu „jen“ remizovali 3:3, ale dokázali umazat dvoubrankové manko.

Výuka šla stranou. Školy v pátek ovládl hokej

V Moravskoslezském kraji v pátek ráno neupínal pozornost k olympijskému hokejovému semifinále mezi Českem a výběrem Ruska jen málokdo. Fandilo se i ve školách.    

V Bílé těží smrky na střechu kostela v Gutech, stavět se má už letos

Biskupské lesy Diecéze ostravsko-opavské započaly těžbu vhodných smrků pro výrobu střešní šindele kostelíka v Gutech.

Nohavica: Baník si zaslouží svůj dokument

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Fanoušci ostravského Baníku stříhají metr. Slavnostní předpremiéry (pátek 2. března) dokumentu Banik!!! v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích klepou na dveře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT