VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o kvalitní vína mezi Ostravany roste

Obchůdků s nápisy „Vinotéka" v poslední době stále přibývá. Zdá se, že v Ostravě, která byla kdysi „proslavená" Ostravským kahanem, zájem o kulturu vinařství roste. Přesto je ale třeba si dát při výběru vinoték pozor. Je potřeba zkoušet a ochutnávat.

25.2.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Charvát

Frankovka, Tramín červený, Modrý portugal, Veltlínské zelené či Rulandské šedé. Tato známá a osvědčená vína patří u Ostravanů stále mezi nejžádanější.

„Ze svých zkušeností můžu říct, že zákazníci ve výběru vína příliš neexperimentují. Přestože se v naší vinotéce snažíme mít pestrý sortiment českých i zahraničních odrůd i směsí, lidé nejvíce žádají klasiku, jako Pálavu, Rulandské šedé či Tramín. Z červených vín pak vede jednoznačně Modrý portugal. Samozřejmě najdou se i hosté, kteří chtějí zkoušet nové chutě. O to více pak člověka potěší, když je zákazník spokojený a příště chce znovu poradit," přiblížil majitel vinotéky Vinný sklep u mostu Mario Franko.

Fakt, že zákazníci si většinou nechají rádi vína doporučit, potvrzuje i majitelka vinotéky Style v centru Ostravy.

„Vždy je to o komunikaci se zákazníkem. Ve své profesi se už pohybuji mnoho let, takže často odhadnu už podle vizáže hosta, co mu zachutná. Když přijde kupříkladu padesátiletý pán, nabízím většinou plnější vína se zemitější chutí, zatímco u mladé slečny pak vína lehká či sladší. Je ale potřeba, aby lidé uměli sami své chutě odhadnout a alespoň trochu prodejce nasměrovat, ať můžeme nabídnout vhodná vína," vysvětlila Jana Glattová.

Odhodlaní nováčci

Mezi čerstvě otevřené vinotéky patří i Archiv vín a vinotéka Mundloch ve Slezské-Ostravě.

„Dá se říct, že to byl možná trochu risk, začít podnikat v tomto oboru v Ostravě, která je vinotékami přeplněná, ale já vycházím z toho, že mám osvědčené dodavatele a hlavně zázemí pro uskladnění, což je výhoda. Víno piji celý život a troufám si tvrdit, že se v něm orientuji, přestože odborníkem bych se nenazval. Lidem ale určitě dobře poradit dokážu. Naše vinotéka je otevřena teprve měsíc, takže chvíli potrvá, než se dostaneme do povědomí lidí, ale zákazníci, kteří nás už objevili, se vracejí a to je pro mě důkazem, že to může fungovat," vysvětlil provozovatel vinotéky Mundloch Janis Dzimas.

Vždy něco navíc

V Ostravě je přes čtyřicet kamenných vinoték, a konkurence je tedy velká. Majitelé proto často nabízejí doplňkový sortiment či služby, které tu jejich vinotéku odliší od ostatních.

„K naší vinotéce patří velké sklepní prostory. Ty nabízíme k pronájmu zákazníkům, aby měli možnost si své víno kvalitně uskladnit. Přiznám se, že bez sklepního zázemí bych do podnikání nešel. Věřím, že právě sklepní prostory, které tady mají dlouhou historii, nadchnou lidi, stejně jako mě," vysvětlil provozovatel Archivu vín a vinotéky Mundloch Janis Dzimas.

Posezení ve vinárně, která nabídne i občerstvení, bývá dnes už doprovodnou službou mnoha vinoték, proto se hosté stále častěji setkávají s nabídkou řízených degustací či koordinace návštěvy vinných sklípků.

„Můžu říct, že o zájezdy je většinou velký zájem, i když v poslední době je zařizujeme převážně pro firmy. Lidé atmosféru sklípků žádají, a člověk tak i představí jednotlivá vinařství, kterými se nechává zásobovat," upřesnila majitelka vinotéky Style Jana Glattová.

Oblíbené sudové

Majitelé vinoték se shodují, že zájem o sudová vína stále převažuje. Většinou rozhoduje i cena, která je u sudových vín vždy o něco nižší než u láhví. I sudová vína jsou kvalitní, jen člověk musí zajít do osvědčené vinotéky.

„Často se setkávám s tím, že si zákazníci stěžují, že koupili sudové víno jinde než u nás a na druhý den je bolela hlava či žaludek. Chemie je bohužel mocná a mnoho obchodníků víno pančuje, aby vydělali. Vždy říkám, že z kvalitního vína lidem na druhý den být špatně jednoduše nemůže, pokud to s ním opravdu nadmíru nepřeženou. Radím, aby nekupovali vína podezřele levná, přestože nízká cena je lákavá. Kilogram hroznů stojí přibližně třicet korun. Na litr vína padnou dva kilogramy hroznů, připočtěte technologii a lidskou práci. Takže když někde čtu nápis litr vína za padesát korun, je jasné, že nemůže být z čistých hroznů," uzavřela Jana Glattová.

Martin Křístek„Koupě dobrého vína není o ceně, ale o důvěře," říká vínobuditel

Lékař Martin Křístek je členem spolku K. A. H. A. N. (Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů).

Co je podle vás hlavním posláním vínobuditele? Jaké jsou jeho výsady?

Šířit kulturu vína i v krajích, kde pěstování révy vinné a pití vína nemá tradici. Výsady vínobuditele nejsou žádné, snad jen že vinaři o nás vědí, takže domluvit návštěvu sklepa nebývá problém.

Martin Křístek Kardiolog, absolvent Matičního gymnázia v Ostravě a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Je mu 45 let, je ženatý a se svou ženou Petrou, která je spolu s ním další z pěti zakládajících členů občanského sdružení K. A. H. A. N., má dvě děti.
Je také prezidentem mezinárodní soutěže vín Cuvée Ostrava, spoluzakladatelem Slow Food Moravia (moravská odnož mezinárodního ekogastronomického hnutí) a členem Komise Státní zemědělské a potravinářské inspekce pro zatříďování vín. Jako člen FIJEV (Mezinárodní asociace novinářů a publicistů píšících o víně) byl v Jerezu jmenován jedním z velvyslanců Sherry v České republice.

Jaké má pití vína z lékařského hlediska vliv na organismus?

Příznivý vliv má pravidelná a umírněná konzumace vína. Snižuje například výskyt kardiovaskulárních příhod, což prokázala celá řada studií. Ale už Hippokrates věděl, že jen na dávce záleží, zda lék zůstane lékem, či se stane jedem, což samozřejmě platí i pro víno, které je na rozdíl od většiny léků i chutné. Doporučená denní dávka činí tři až čtyři decilitry pro muže a dva až tři decilitry pro ženu, takže „sedmička" pro heterosexuální pár se zdá být ideální mírou.

Dá se vůbec říci, které odrůdy vám osobně chutnají či vás fascinují nejvíce?

Nedá. Záleží na okolnostech, kde, kdy, s kým, k čemu i proč, to vše výběr ovlivní. Kdysi jsem tvrdil, že na pustý ostrov bych si vzal novozélandský sauvignon. Nemá korkovou zátku, ale šroubovací uzávěr a já bych jistě neměl k dispozici vývrtku. Teď bych si vybral suché sherry Amontillado. To vývrtku také nepotřebuje a ideální teploty ke konzumaci by se na rozdíl od sauvignonu dalo dosáhnout ponořením láhve do chladného potůčku.

Co všechno ovlivňuje kvalitu vína?

Aspektů, které určují, jak se víno vydaří, je samozřejmě mnoho. Ale stručně řečeno příroda, vinař a způsob skladování, což bývá u vinoték největší kámen úrazu.

Máte dojem, že se v posledních letech v Ostravě zvýšil zájem o vinařskou kulturu?

Víno máme podvědomě spojeno s vyšší životní úrovní než pivo. Největší boom zájmu o víno jsem zaznamenal někdy před 10 až 15 lety, nyní je nárůst pozvolnější. Například na naši vrcholnou vínobuditelskou akci Cuvée Ostrava, což je jediná mezinárodní soutěž vín v Moravskoslezském kraji, přicházejí z velké části pravidelní návštěvníci a prakticky všichni si vstupenky zajistí v předprodeji.

Můžete říct, zda podle vašich zkušeností platí letité tvrzení, že největšími znalci vína v Evropě jsou Francouzi?

Určitě ne, to je podobné jako u nás s Brňáky. Ve Francii jsou navíc značné regionální odlišnosti, což se týká i gastronomie, kdy například rozdíl mezi Burgundskem a Bordeaux je nebetyčný. A není se čemu divit, vždyť od nás do Burgundska je jen o pár set kilometrů dál než z Burgundska do Bordeaux.

Kam byste osobně v Ostravě pro dobré víno vyrazil?

Budete se divit, ale do Makra. Není to o ceně, ale o důvěře, správné skladování prostě bývá problém. I když vinotéky Vínko Konečný nebo Vinný sklep u mostu mě zatím nezklamaly.

V poslední době v Ostravě obecně roste počet vinoték. Myslíte, že to může být na úkor kvality vín? Je vůbec takové množství vinoték schopno si udržet kvalitního dodavatele?

Nemusí, ale může. Problém je, že v České republice vypijeme dvakrát tolik vína, než vyrobíme, a přitom jsme zřejmě patrioti, takže se vyplatí vydávat například víno z Maďarska za moravské, jinak by se neprodalo. Pomoci zákazníkovi v orientaci by mělo viditelné značení tuzemského původu vín, například záklopkou s logem v národních barvách, jak bylo letos Svazem vinařů České republiky zavedeno. Bohužel jde zatím o značení dobrovolné.

Na co by si laik měl při výběru vinoték dát pozor?

Určitě bych nedoporučil bez ochutnání kupovat sudová vína, ta se dají vodou, cukrem, etanolem, glycerolem, syntetickými barvivy a aromaty pančovat nejsnáze. A doporučuji vyhnout se extra výhodným cenovým nabídkám. Kvalitní víno opravdu nelze vyrobit v ceně 45 korun za dva litry. Dobrým poměrem cena: kvalita naopak často disponují naše zemská vína. Nekupoval bych zaprášenou, třebaže drahou a medailemi ověnčenou láhev, která ve vinotéce v pokojové teplotě a na světle stojí třeba už několik měsíců. Obsah přesně takové v dobré víře darované láhve jsem před pár týdny vylil do umyvadla.

Na jakou nejbližší degustaci klubu se osobně těšíte?

Na hodnocení Frankovky, klasické moravské modré odrůdy, kterou mnozí konzumenti přehlížejí, a raději dají přednost nevyzrálému Cabernetu Sauvignonu, který se k nám vůbec nehodí.

KLÁRA KOHUTOVÁ

Autor: Redakce

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 21 000 Kč Svářeči, řezači plamenem a páječi Palič/ka kovů - obsluha pálicího centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Ruská 83/24, Ostrava - Vítkovice, Kontakt: své životopisy zasílejte na p.zapletal@hmzdelivery.cz , pokud vás nebudeme kontraktovat do dvou týdnů od odeslání životopisu dali jsme přednost jinému uchazeči. Vaše osobní údaje zpracováváme pouze po dobu výběrového řízení, neuchováváme je v žádné databázi a po ukončení výběrového řízení je likvidujeme., , Požadujeme:, - Praxe v oboru alespoň 2 roky, - Paličský průkaz, - Jeřábnický a vazačský průkaz není podmínkou (doškolíme), -Manuální zručnost, - Fyzická zdatnost, - NÁSTUP IHNED, , Nabízíme:, - Mzda 130 Kč/hod. + 20% prémie, - 5 týdnů dovolené, - stravenky 80 Kč, - příjemné pracovní prostředí i kolektiv spolupracovníků, , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, další vzdělávání. Pracoviště: Hmz delivery s. r. o., Ruská, č.p. 83, 703 00 Ostrava 3. Informace: Petr Zapletal, +420 605 218 410. Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 30 000 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog/žka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Suderova 2037/26, Ostrava - Mariánské Hory, V případě zájmu pište na e-mail., , Náplň práce:, Zpracování cenové nabídky, lakování dle výkresové dokumentace. Založení artiklu do IS. Zpracování cenové nabídky na artikl/operace, technologický postup., , Požadujeme:, Praxe na dané pozici min.2 roky. Velmi dobrá znalost lakovacích předpisů. Velmi dobrá orientace v technické dokumentaci. Organizační a komunikační schopnosti. Odolnost proti stresu a zátěži. Zodpovědnost, spolehlivost, časová flexibilita. Po roce smlouva na neurčito., , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky, poukázky na údržbu oděvu, odměny, zázemí v úspěšné a stabilní spollečnosti, možnost seberealizace a uplatnění svých znalostí.. Pracoviště: Email service s.r.o., Suderova, č.p. 2098, 709 00 Ostrava 9. Informace: Petra Kandlerová, . Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 25 000 Kč Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Koordinátor bezpečnosti práce na staveništi. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Manifold Group s.r.o. přijme zaměstnance na TPP na pozici koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi. Nástup možný ihned., Požadujeme min. středoškolské vzdělání technického nebo stavebního zaměření, praxe v oboru BOZP nebo na pozici technika , řidičský průkaz – B, ovládání práce na PC – MS Word. Excel, Outlook, práce s internetem, samostatnost, komunikativnost, spolehlivost, , §8 vyhl 50/1978 Sb. bez omezení napětí výhodou., Nabízíme: mzda 25 – 30 tis. Kč, služební vůz, zázemí zavedené společnosti., Životopisy zasílejte na: blaha@manifold.cz, v případě zájmu Vás vyzveme k osobnímu pohovoru., Platí pro: Ostrava, Nový Jičín, Studénka, Frýdek-Místek, Jihlava, Humpolec, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov a okolí.. Pracoviště: Manifold group s..r.o. ostrava, Družstevní, č.p. 346, 724 00 Ostrava 24. Informace: Petr Bláha, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 14 900 Kč Tesaři Tesař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava, Kontakt osobně úterý a středa od 9 do 11 hod. v místě sídla: 28. října 68/165, Ostrava - Mariánské Hory. Telefonicky úterý a středa od 9 do 11 hod. na č. 608 811 724., , Požadujeme:, - vyučení v oboru tesař, - praxe v oboru tesař, - práce ve výškách, - výborný zdravotní stav. Pracoviště: Evd spolek cz s.r.o., 28. října, č.p. 68, 709 00 Ostrava 9. Informace: Petro Pyrozhuk, +420 608 811 724.

Smrtelná nehoda na Vodní ulici v Havířově. Osmnáctiletý řidič BMW nezvládl zatáčku a po srážce s kamionem zemřel.
6

Osmnáctiletý řidič BMW nezvládl zatáčku a po srážce s kamionem zemřel

Ilustrační foto.
13

Silnice v Moravskoslezském kraji pokryl rozbředlý sníh, řidiči mají být opatrní

Kšefty s pejsky: kriminalisté z Ostravy hledají další podvedené

FOTOGALERIE/ Štěňata v papírových kartonech vystlaných pilinami, dospělí psi v přepravkách… Celkem sedmnáct jich objevili policisté ve dvoupokojovém bytě v neupřesněné ostravské části, kam přicházejí kvůli obchodům s domácími mazlíčky.

Řidičům se ulevilo, Rudnou už nemusí objíždět

/FOTOGALERIE/ Devět měsíců bylo „zašpuntované“ centrum města u Frýdlantských mostů, ve špičkách až půlhodinové kolony se tvořily také v Hrabové, kudy vedla potenciální druhá objízdná trasa. Komplikace nyní končí, rekonstrukce je hotová.

Miniuni na Černé louce končí, ustoupí novému miliardovému areálu

FOTOGALERIE/ Pozemky za Divadlem Antonína Dvořáka nedaleko historického centra města už patří Ostravské univerzitě, která zde do několika let vybuduje miliardový areál. Co však bude s Miniuni, unikátním Světem miniatur?

Novinka! Baník Ostrava otevřel druhý fanshop. Přímo v Karolině

Vánoce v baníkovských barvách? Ostrava se do nich dost možná oblékne. Baník totiž vypustil do světa novou zimní kolekci oblečení. A co víc. V obchodním centru Forum Nová Karolina, tedy na velmi atraktivním místě, otevřel Baník svůj zbrusu nový fanshop.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT