Italský antimonopolní úřad, jak uvedla televize CNN Prima News, zahájil řízení v souvislosti s extrémně pálivými chipsy s názvem Hot Chip Challenge, vyráběnými v České republice. Jak dále stanice uvedla, v centru pozornosti je v této souvislosti společnost Dave’s, která lupínky v zemi distribuuje. Ve hře je pozastavení jejich prodeje na italském trhu.

Alkaloid kapsaicin

Začátkem podzimu stáhl extrémně pálivé Hot Chip z regálů bavorských obchodů také bavorský státní úřad pro zdraví a bezpečnost potravin, a to poté, co někteří mladí lidé museli být po jejich konzumaci ošetřeni. Podle firmy pálivost způsobuje rostlinný alkaloid kapsaicin.

Hobžovy brambůrky ze Strážnice jsou populární po celém Česku
Od stánku k úspěšné firmě. Ideální názor na brambůrky získávají v hospodě

Extrémně pálivé lupínky vyráběné v České republice musely být staženy z prodeje rovněž letos na jaře na severovýchodě Francie. Jak tehdy informoval Český rozhlas, důvodem byla skutečnost, že se staly předmětem zájmu mládeže, která se natáčela při snaze o jejich konzumaci a tato videa následně zveřejňovala na sociálních sítích, zejména na tiktoku.

V balení i latexové rukavice

Chipsy se prodávají po jednom kuse v balení, které obsahuje i latexové rukavice. Chipsy jsou ochucené chilli papričkami Carolina Reaper a Trinidad Scorpion Moruga, které jsou považované za nejpálivější na světě.

Zdroj: Youtube

Vedení společnosti HOT-CHIP, která produkt vyrábí, tehdy uvedlo, že produkt nebyl stažen z prodeje na základě nesplněné legislativy, ale pouze na základě rozhodnutí manažera pobočky.

Jablko - ilustrační foto.
Recept pro děti: Upečte si doma chipsy z jablečné slupky

Nápad prodávat chipsy manažer prodejny nejprve schválil jako dobrý obchodní tah, ale po dvou týdnech změnil názor a své rozhodnutí zveřejnil ve videu na facebooku.

„Mladí se přivádějí do stavů, které považuji za nebezpečné. Neměli jsme tušení, jaký dopad mohou mít tyto chipsy na hravou povahu dospívajících,“ řekl manažer prodejny François Rodriguez a vyzval uživatele sociálních sítí, aby se této výzvě vyhnuli.

K TÉMATU
Kukuřičné lupínky nejsou jediným produktem společnosti HOT-CHIP. Na svých webových stránkách nabízí například koření, marmelády, sirupy, omáčky, papričky i chipsy s vysokým obsahem proteinu.