Co je příčinou pálení žáhy?

Příčinou pálení žáhy (odborně pyrózy) je zpětný tok (reflux) kyselého obsahu žaludku do jícnu. Ten vzniká v případě, že svěrač mezi jícnem a žaludkem neplní dobře svou funkci. Reflux může v některých případech způsobit astma, zánět laryngu nebo kašel.

Když se řekne Barretův jícen, o co jde?

Je-li reflux dostatečně silný, vede k poškození sliznice jícnu a vzniká zánět. U některých nemocných je důsledkem zánětu vznik atypické sliznice, náchylné k rakovině. Hovoříme o Barrettově jícnu.

Dá se tomuto onemocnění nějak předcházet?

Refluxní chorobě lze předcházet a ovlivňovat její průběh řadou režimových opatření. Důležité je udržovat správnou tělesnou hmotnost, nekouřit, jíst pravidelně v menších dávkách a vyhýbat se těm potravinám a nápojům, které zhoršují potíže. Typicky je to káva, kynuté pečivo nebo bílé víno.

Jak se běžně léčí Barretův jícen?

Pokročilá stádia Barrettova jícnu která obsahují předstupeň rakoviny (tzv. dysplázii) lze léčit chirurgicky operací jícnu nebo miniinvazivně endoskopicky.

Jaká je pravděpodobnost, že se Barretův jícen „zvrtne“ v rakovinu jícnu?

Pravděpodobnost je mnohonásobně vyšší, než u zdravých. Tito nemocní musí být endoskopicky sledováni v pravidelných intervalech.

Vítkovická nemocnice uvedla do provozu unikátní terapeutický HALO systém k léčbě onemocnění jícnu. V čem spočívá?

Naše nemocnice je vybavena technologií HALO k ošetření Barrettova jícnu radiofrekvenční ablací. Metoda spočívá v tom, že pod endoskopickou kontrolou zavádíme speciální elektrodu do oblasti nemocné sliznice uvnitř jícnu a sliznici odstraníme. Výkon je bezbolestný a je prováděn za čtyřiadvaceti­hodinové hospitalizace.

Jaké jsou výhody této léčby?

Výhodou je miniinvazivita a vysoká účinnost. Dosud jsme ošetřili patnáct nemocných a výsledky jsou vynikající.

Jak a kdo ošetření pomocí HALO systému financuje?

Metoda dosud není hrazena z veřejného pojištění. Naši nemocní metodu nehradí, protože její financování zajistila společnost Agel speciálním grantem.