„Je pravda, že lidé tomuto programu přestali věřit. Už když loni v srpnu byla pracoviště SFŽP zahlcena desítkami tisíc žádostí, bylo zřejmé, že celý program rychle směřuje ke svému konci,“ říká v úvodu rozhovoru Tomáš Závada z ostravské stavební společnosti Intoza. Odpovídá i na další otázky, které se týkají nejen Zelené úsporám.

Je stále jasnější, že kdo zaváhal a žádost včas nepodal, pak ostrouhá. Ti, kdo už o dotaci požádali, často s velkou nervozitou čekají, jestli jim nepřijde zpět třeba i kvůli zdánlivě drobné nesrovnalosti…

Myšlenka podpořit lidi, aby si třeba pořídili vytápění, které využije obnovitelné zdroje energie, zateplili domy či vyměnili okna, s pomocí státních peněz byla a je určitě správná.

Program byl spuštěn v dubnu předloňského roku. Kolik takzvaných kopanců se v rámci Zelené úsporám udělalo, tomu se dá jen těžko uvěřit. Dnes je jasné, že program nebyl domyšlen a dopracován do důsledku. I tak už ale dotace v rámci Zelené úsporám desítkám tisíc lidí pomohly.

Zpočátku se říkalo, že projekt zvládne vypracovat skoro každý, kdo má pravítko a kalkulačku. Pak se ukázalo, že to není možné a žádosti začala pracoviště Státního fondu rozvoje bydlení vracet zpátky kvůli chybám a nedostatkům. Pak se podmínky programu zjednodušily a od září 2009 platily pro žadatele mírnější podmínky.

Pomohl tento pro někoho „opakovaný start“ Zelené úsporám k oživení zájmu, začalo zájemců přibývat?

Hodně jich to naopak odradilo. Stát se také rozhodl, že o dotaci budou moci stát žádat i obyvatelé panelových a bytových domů. Několik měsíců se pak zdálo, že program pokračuje očekávaným tempem. Loni v létě byla ale krajská pracoviště SFŽP najednou zavalena desítkami tisíc žádostí, jejich úředníci museli podávat při jejich vyřizování až nadlidské výkony, ani to ale nestačilo.

Následovalo zastavení přijímání žádostí o zateplení veřejných budov, později všech žádostí. Začaly se také objevovat zprávy, že ani pro ty, kdo stačili o dotaci požádat, dost peněz na dotace nebude. To musí být pro uchazeče o dotaci, který už se rozhodl svůj třeba domek opravit, dost složitá situace…

V takové situaci se člověk rozhoduje určitě obtížně. V oboru se pohybuji už dlouhá léta, a tak mohu jen říci, že ceny, za které se v současnosti staví či opravují byty a domy, tak nízké do budoucna rozhodně nevydrží. Očekávám už od příštího roku zvýšení daně z přidané hodnoty i na stavbu takzvaných sociálních bytů. To bude znamenat pochopitelně i zvýšení cen za stavební práce.

Kdo už má projekt rozpracovaný a do oprav či úprav se pustil, podle mého názoru neprohloupí, když je dokončí co nejdříve. Pro hodně lidí to znamená citelný zásah do rodinného rozpočtu či nutnost vzít si půjčku. I přesto si myslím, že to je zřejmě nejrozumnější řešení.