V některých obchodech jsou dokonce i lacinější. „Jde o brambory dovážené z Egypta. Rané brambory z klasických dovozových zemí Itálie a Řecka zatím na našem trhu nejsou. V Řecku už ale tento týden se sklizní začínají. Podle posledních zpráv lze očekávat, že tato produkce bude minimálně o pět korun dražší,“ uvedl Antonín Macek z Beskydu Fryčovice.

Stejně jako on i další velkoobchodník s bramborami neočekává, že by dovozy raných brambor způsobily snížení cen podzimních odrůd. „Těch pozdních brambor je na skladech málo a nejde proto předpokládat, že by jejich cena šla dolů. Tuzemské rané brambory se navíc na trhu objeví při hodně dobrém počasí někdy koncem května, spíše počátkem června,“ dodal velkoobchodník.

Při včerejším náhodném průzkumu měli rané brambory například v Tesku, kde kilogram stál 18,90 koruny, stejnou cenu platil zákazník i za pozdní odrůdy. Tutéž cenu měli i v prodejně Albert. Kaufland v letáku platném ode dneška bude prodávat rané brambory z Egypta případně z Izraele za necelých 16 korun.