Obce, města, podnikatelé i neziskové organizace v kraji tak budou moci žádat o evropské dotace pro období 2007 až 2013 pravděpodobně až v příštím roce. Do roku 2013 získá kraj z evropských fondů celkem 22 miliard korun v rámci Regionálního operačního programu. Rozdělovat je bude Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Příliv evropských peněz do Moravskoslezského kraje závisí na národním jednání s Evropskou komisí, které by mělo skončit v květnu schválením Národního strategického referenčního rámce. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Milana Půčka se ale jednání komplikuje neshodou v termínech. "Komise nám říká, ať své operační programy projednáme co nejlépe, abychom nemuseli evropské peníze vracet. My chceme naopak dotace vyjednat co nejrychleji, aby mohli žadatelé peníze čerpat už v letošním roce a sdružit je s penězi ze svých rozpočtů," uvedl náměstek. Dodal, že v žádném případě ale nehrozí, že by kraj o evropské dotace přišel, protože peníze určené pro letošní rok mohou být čerpány v následujících třech letech.

Podle hejtmana ale není přesouvání projektů na další roky optimální, protože se mohou nahromadit do takové míry, že vznikne problém jejich celkového financování. "Každá stavba, kterou zahájíme o rok později, bude dražší, a tím pádem uděláme méně projektů. Když nějaký projekt vypíšeme v září, už předem víme, že ho letos nerozjedeme," připustil Tošenovský.

Pokud bude v květnu dojednán národní strategický rámec zastřešující dotace krajům, pak kraj začne v září s modernizací silnic 2. a 3. třídy. "Jsou to připravené projekty se stavebním povolením, na jejich modernizaci má kraj v letošním rozpočtu necelých 400 milionů korun. Proto můžeme projekt silnic rozjet už v září a nečekat na schválení konkrétního regionálního operačního programu," řekl Tošenovský. Připomněl, že kraj i obce musí mít nejdříve dostatek vlastních finančních zdrojů, aby mohly pokrýt vypsaný projekt, na který chtějí získat evropské dotace.

V rámci regionálního operačního systému se evropské peníze využijí kromě dopravní infrastruktury také v rozvoji kraje, venkova a měst. Podle ostravského primátora Petra Kajnara (ČSSD) získá Ostrava zhruba miliardu korun. "Umím si představit, že evropské peníze využijeme při rekonstrukci území kolem Ostravice až ke Slezskoostravskému hradu, nebo pro rekonstrukci fotbalového stadionu ve Vítkovicích," naznačil primátor.

Evropské dotace bude rozdělovat žadatelům Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezko. "Zatím poskytujeme informační servis od A do Z, týdně odpovídáme na několik desítek dotazů ze stran starostů, ale i podnikatelů a neziskových organizací. Lidé si často myslí, že mohou získat evropské dotace na vše, ale není to tak, byť peněz i podporovaných oblastí je hodně," řekl ČTK ředitel Úřadu regionální rady David Sventek. Informace o dotacích poskytuje úřad na telefonním čísle 552 303 546 a na www.rr-moravskoslezsko.cz.

Dodal, že se čtyřicet úředníků zároveň připravuje na administrativní procesy, které spustí zřejmě v příštím roce vlna žádostí o dotace. "Čeká nás vyhlašování výzev, sběr projektů, jejich vyhodnocování a výběr a také dohled nad jejich realizací, to vše s cílem efektivně využít evropské peníze," upřesnil Sventek.