Při koupi pozemků před půldruhým rokem se Sey Development zavázal, že do osmnácti měsíců od podpisu smlouvy s městem Ostrava bude mít vyřízeno stavební povolení. Jinak může dojít k vypovězení smlouvy. A právě to frýdecko-místecké firmě nyní hrozilo. Závazek, který vyprší v polovině května, totiž společnost není schopna dodržet. Ostrava ji však podrží.

„Investor se dostal do potíží ne vlastní vinou. Proti plánovanému komplexu Améba se totiž ohradili další účastníci stavebního řízení a celé ho zablokovali. Proto firmu chceme podržet a rozhodli jsme se smlouvu prodloužit. Chceme jí vyjít vstříc i proto, že do projektu již investovala nemalé peníze,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) s tím, že pro ostatní investory, kteří mají v současnosti o Ostravu veliký zájem, by bylo vypovězení smlouvy také špatným signálem.

Okolo výstavby bytů na pozemku mezi Sadovou, Blahoslavovou a Horovou ulicí v centru Ostravy se vedou polemiky od samého vzniku projektu. Město tehdy vyhlásilo výběrové řízení a dalo v něm přednost společnosti Sey Development před firmou Orco Project Management. A to přesto, že společnost Orco nabídla za metr čtvereční pozemku o více než tisíc korun více. Tehdejší představitelé Ostravy tak dobrovolně připravili městskou pokladnu o téměř pět milionů korun. Tvrdili, že volili srdcem.

Projekt čtyř samostatných vil s příjemným bydlením a výhledem do vzrostlých stromů architekta Petra Suskeho pro společnost Orco se jim prý nelíbil tolik jako návrh vítězného Ateliéru Simona ostravského architekta Romana Kuby pro Sey Development. Nyní však prodloužení smlouvy představitelé Ostravy podmínili tím, že společnost Sey Development doplatí rozdíl mezi svou původní nabídkou a nabídkou společnosti Orco. „Je jen na firmě Sey, jak se k tomu postaví. Zřejmě na naši podmínku kývne, protože také ví, že i konkurenční společnost Orco v případě jejího pádu navýšila za pozemky za Novou radnicí svoji cenu,“ podotkl Kajnar.