Reálnou šanci najít v automobilovém závodě práci má zhruba 90 procent z nich, neboť splňují představy o budoucích zaměstnancích, řekl dnes mluvčí automobilky Hyundai v Česku Petr Vaněk. Nošovická továrna by měla spustit provoz v březnu 2009.

"V úterý dostanou všichni e-mail, ve kterém se dozvědí, zda vyhověli, nástup očekáváme 1. července. Polovina zájemců požádala o odklad o několik měsíců, protože už mají domluveny pobyty v zahraničí, dojednání pozdějšího nástupu není žádný problém," řekl Vaněk.

Hyundai letos potřebuje nabrat zhruba 550 lidí, z toho polovinu do administrativy a managementu, zbytek do technických a výrobních profesí. Celkem by měla firma v roce 2011, po náběhu na plnou kapacitu 300.000 automobilů ročně, zaměstnávat více než tři tisícovky lidí.

Jaromír Radkovský, generální manažer lidských zdrojů, ocenil úroveň angličtiny u uchazečů, které dnes prověřovaly celkem čtyři výběrové komise složené převážně z korejských manažerů společnosti. "Více než sedmdesát procent zájemců mluvilo výborně," dodal k pohovorům v ostravském hotelu Imperial, které byly vedeny výlučně v angličtině.

Studenty k dnešním pohovorům pozvala Hyundai díky nabídkám, které shromáždila na březnovém veletrhu pracovních příležitostí Symbióza. O práci tehdy projevily zájem více než čtyři stovky uchazečů, firma pozvala zhruba stovku z nich. "Na práci v Hyundai mě láká skutečnost, že se jedná o zahraniční firmu se silným zázemím a dlouhodobou perspektivou," řekla jedna z pozvaných studentek Daniela Němečková. "Studuji sice teprve ve čtvrtém ročníku, ale ten poslední klidně dostuduji dálkově," doplnila Pavlína Koišová, další z uchazeček, která se s nabídkou firmy Hyundai seznámila na internetu.

Jan Planka, končící studia na strojní fakultě, absolvoval pracovní pobyt v USA, kde se v hotelu vypracoval od mytí nádobí po práci v hotelové recepci. Na dotaz, jaký by si ve firmě Hyundai představoval nástupní plat, odpověděl: "Neumím to vyjádřit číslem, plat musí souviset s pracovní pozicí a stupněm odpovědnosti." Hyundai zatím platové podmínky neupřesnila, ale slibuje, že se dostane na úroveň evropských automobilek.