Díky přímému zastoupení očekává v Německu ještě letos nárůst obratu o 50 procent, informoval dnes ředitel a majitel společnosti Ivan Boruta. Severomoravské firmě nyní patří čtvrtina německého trhu s porodními postelemi. Boruta uvedl, že v budoucnu by k západnímu sousedovi měla směřovat zhruba každá čtvrtá exportovaná porodní postel z produkce firmy. Kromě porodních postelí chce Borcad v Německu zvýšit i prodeje transportních křesel.

Export je pro Borcad důležitý, protože v oblasti zdravotnické techniky vyváží 95 procent veškeré produkce. To v posledních třech letech odpovídá částce 60 až 80 milionů korun za rok. Třicet procent evropského odbytu směřuje do Německa.

Dceřinou firmu BORCAD DE se sídlem ve Würzburgu vlastní Borcad ze 70 procent, zbytek patří německému partnerovi. Těžiště exportních aktivit Borcadu v Německu představují porodní postele, gynekologická křesla a transportní křesla. K významným zákazníkům patří například Klinikum Pirna nebo Marienhospital Stuttgart. "V Evropě klesá porodnost, což se projevuje i v Německu. Snižuje se počet porodních oddělení, trh se zužuje. Přežije pouze nejlepší výrobce, a tím chce Borcad být," dodal Boruta s tím, že na druhé straně Evropa stárne a roste její poptávka po produktech pro seniory.

Společnost Borcad založil v roce 1990 Ivan Boruta jako konstrukčně vývojové studio. Dnes se firma řadí mezi evropské dodavatele medicínské techniky, sedaček a lehátek pro osobní vagony s ročním obratem 130 milionů korun. Zhruba na 45 procentech obratu se podílí vývoj a výroba sedadel a lehátek pro železniční vagony, zbytek patří zdravotnické technice - porodním lůžkům a vyšetřovacím, gynekologickým nebo transportním křeslům. Borcad má 75 zaměstnanců a exportuje zejména do zemí Evropské unie.