V dalších městských obvodech to mají restauratéři podstatně dražší – obvykle úřady vybírají dvě stě třicet korun za čtvereční metr. Místní poplatky za užívání veřejného prostranství upravuje nově vyhláška města Ostravy.

Například v Ostravě- Porubě činil poplatek padesát korun za čtvereční metr, od března, kdy začala nová vyhláška platit, se zde cena zvedla skoro pětinásobně. „Zdražení je velké, se žádnými stížnostmi jsem se ale nesetkala,“ konstatovala mluvčí porubského úřadu Petra Špornová. Návrh nové vyhlášky připravili na finančním odboru ostravského magistrátu. Výše sazeb ale záležela na připomínkách jednotlivých městských obvodů.

„V Moravské Ostravě a Přívozu chtěli poplatek velmi nízký, a to kvůli snaze o oživení centra města,“ uvedla Ivana Hoňková z odboru financí a rozpočtu ostravského magistrátu. Podle Vítězslava Bystroně z odboru místního hospodářství Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se poplatek za pronájem plochy pro předzahrádky v centru nezměnil už deset let a sazba se nezvýšila ani s novou vyhláškou. „Chceme tak zahrádky podporovat, ale samozřejmě na vhodných místech,“ zdůraznil.

„Jestli je totiž někde dvoumetrový chodník a chce ho zabrat celý zahrádka, tak to nelze. Chodník slouží pro pěší,“ dodal Bystroň. Na stavbu zahrádky se chystají už i ve známé pivnici U Rady v centru Ostravy na ulici Poštovní. „Pokud nebude chtít nový majitel domu něco opravovat, zahrádku opět otevřeme. Lidé si tady na posezení venku už zvykli. V létě kolikrát není v restauraci nikdo, ale zahrádka je plná lidí. Škoda jen, že tady není protažená pěší zóna,“ uvedl hostinský Marián Bavlšík. Na venkovní posezení se mohou těšit i návštěvníci restaurace Boombay v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě. „Za pronájem na letošní rok jsme platili již v lednu, tehdy to bylo ještě za padesát korun za čtvereční metr,“ podotkla majitelka restaurace Martina Šigutová s tím, že zahrádka začne fungovat od začátku května. Sotva vysvitne jarní sluníčko, restaurační předzahrádky se zaplňují návštěvníky. Poplatky, které musejí majitelé restaurací zaplatit městským obvodům za pronájem, se však velmi liší.