Stát s požadavky strojařů souhlasí a konkrétní možnosti podpory se snaží dohodnout v Bruselu. "Směřování evropských peněz do inovativních projektů, které připraví velké společnosti, je prioritou ministerstva průmyslu a obchodu. Nezáleží to však na vládě, ale na rozhodnutí Evropské komise, která tuto podporu České republice v minulosti nepovolila," řekl dnes mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. O obecných principech využití evropských peněz v příštích sedmi letech právě ministerstvo s EK vyjednává.

"Důležité bude změnit pravidla rozdělování dotací, aby na ně mohly dosáhnout oproti dřívějším zvyklostem i velké společnosti, protože ty jsou skutečnými tahouny strojírenství a svými zakázkami živí menší firmy," uvedl Světlík. Pokud se to podaří, mohlo by podle něj strojírenství v Česku růst každý rok o 20 až 50 procent. V opačném případě hrozí, že české strojírenství do pěti let převálcuje asijská konkurence.

Zástupci více než 300 podniků si dnes v Ostravě určili další strategii. "Definovali jsme obory, ve kterých má české strojírenství tradici a které je třeba dále podporovat. Jde zejména o energetiku, lodní dopravu i automobilový průmysl," řekl Světlík. MSSK se chce také zasadit o srovnání podmínek na trhu. "Přístup státu k českým strojařům je nesrovnatelný s přístupem k zahraničním investorům, kterým se dosud rozdávaly pozemky a dávaly nejrůznější dotace," uvedl Světlík. Podobné podmínky by podle něj měly mít i české firmy.

Ve strojírenských společnostech pracuje v Česku kolem 150 tisíc lidí, kteří produkují 8,7 procenta tržeb celého zpracovatelského průmyslu. Většina podniků sídlí ve středních Čechách a na severu Moravy. Strojírenství koncentrované v Moravskoslezském kraji tvoří podle MSSK devět procent hrubého domácího produktu České republiky.

Strojírenské podniky přitom v 90. letech procházely po privatizaci složitými změnami a mnohé z nich zkrachovaly. Nyní obor naopak zažívá boom. Strojírenští výrobci exportují, mnozí mají podstatné podíly na celosvětovém trhu. Růstu tržeb oboru nahrává i vzestup domácího stavebnictví a příliv zahraničních investic.