Vyplynulo to z informací, které v pátek poskytl konkurzní správce Union banky Lukáš Raida. Union banka zkrachovala před čtyřmi lety. "Ke konci března bylo z celkového počtu 261 incidenčních žalob pravomocně skončeno 167, v naprosté většině uspěla Union banka," informoval Raida. V incidenční žalobě soud rozhoduje, zda nárok pohledávky za úpadcem je oprávněný. Věřitelé Union banky zatím dostali vyplaceno 20 procent svých pohledávek a mají se dočkat ještě zhruba patnáctiprocentní výplaty. Celkový výnos z konkurzu se má totiž podle Raidy pohybovat kolem 35 procent.

Ukončení konkurzního řízení potrvá podle Raidy ještě roky. "Problém je s tím, že jakkoli ubude sporů, stejně musíme čekat až na poslední z nich. Vidím to řádově na roky - čtyři, pět," odhadl Raida. Ten také doufá, že v časovém prostoru, které vytvářejí incidenční žaloby, se podaří vyřešit i další žaloby, provázející konkurz. "Ostatních sporů není tolik a jsou to spíše jednotlivosti systémově nebránící běhu konkurzu," poznamenal.

Konkurz na ostravskou Union banky soud prohlásil na konci května 2003. Výnos z prodeje majetku banky dosáhl asi 6,4 miliardy korun, z toho okolo tří miliard bylo vyplaceno v rámci takzvaného částečného rozvrhu, který umožňuje vyplatit věřitele ještě před ukončením konkurzu. V bance zbyla deset posledních zaměstnanců a ke zpeněžení už podle Raidy jen výpočetní technika.